Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd przyjął nowelizację czasowo uchylającą stabilizującą regułę wydatkową

4
Podziel się

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych, rozszerzającej katalog zdarzeń uruchamiających klauzulę wyjścia stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) o stan epidemii oraz określa ścieżki automatycznego powrotu jej stosowania. Przyjęte zapisy dostosowują SRW do sytuacji związanej ze stanem epidemii, podało Ministerstwo Finansów.

Rząd przyjął nowelizację czasowo uchylającą stabilizującą regułę wydatkową
bErLmIMl

W zależności od sytuacji makroekonomicznej, czas powrotu do SRW wynosi od 2 do 4 lat.

"Wprowadzone modyfikacje nie zmieniły konstrukcji SRW. Nastąpiło rozszerzenie katalogu sytuacji włączających klauzulę wyjścia o sytuację, której nikt wcześniej nie przewidywał, tj. stan epidemii. Ponadto określono automatyczny mechanizm powrotu do SRW. Należy zauważyć, że klauzula wyjścia istniała w SRW od początku, co jest zgodne z wymogami Dyrektywy UE dla reguł fiskalnych" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że wprowadzone zmiany umożliwią wsparcie gospodarki dodatkowymi środkami finansowymi w sytuacji wprowadzenia jednego ze stanów (wojennego, wyjątkowego, klęski żywiołowej) lub ogłoszenia stanu epidemii na obszarze Polski.

bErLmIMn

"Dostosowujemy SRW do zmieniających się warunków. Bez wprowadzenia proponowanych zmian, uruchomienie działań w ramach tarcz antykryzysowych musiałoby zostać zrównoważone ograniczeniem innych wydatków w ramach podmiotów objętych SRW" - zaznaczył Kościński.

Dostosowano przepisy art. 112d ufp w zakresie stosowania SRW do obecnej sytuacji związanej z epidemią. Dzięki zmianom będzie możliwe:

- zastosowanie klauzuli wyjścia wobec SRW w stanie epidemii i jednoczesnego znacznego pogorszenia sytuacji makroekonomicznej;

- określenie automatycznego, stopniowego powrotu do reguły w okresie od 2 do 4 lat od wystąpienia jednego ze stanów określonych w art. 112d ufp, podano w komunikacie.

bErLmIMt

"Przyjęte przez RM rozwiązanie jest spójne zarówno z zaleceniami dotyczącymi wspierania wzrostu gospodarczego przy określonych ramach fiskalnych, jak i pozwala na zastosowanie w Polsce analogicznego rozwiązania do wprowadzonej w UE tzw. generalnej klauzuli wyjścia. Unijna regulacja zakłada odejście od przestrzegania reguł w zakresie wynikającym z działań podejmowanych dla przeciwdziałania gospodarczym efektom epidemii. Oznacza to bardziej elastyczne podejście UE, w obliczu ogólnounijnej recesji, do wzrostu wydatków niezbędnych dla wsparcia systemów ochrony zdrowia, ludności oraz gospodarki" - czytamy dalej w komunikacie.

Wprowadzone zmiany nie zmieniły samej konstrukcji SRW. Nastąpiło rozszerzenie katalogu zdarzeń uruchamiających klauzulę wyjścia o stan epidemii; określono również warunki zastosowania klauzuli i automatyczne ścieżki powrotu do reguły, podkreślono także w materiale.

bErLmIMO
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
zxcvx
rok temu
bedzie Grecja
Adas
rok temu
Plan rządu to dać pracę Ukraincom a Polakom zasiłki. Inflacja najwyższa w Europie, ceny mieszkań wzrosły o 30% a przecież koszty pracy spadły bo 2 mln Ukraińców pracuje w Polsce. Lepiej niech napiszą ile Polskich firm działa na Ukrainie? Zamiast zarabiać pieniądze to zabierają nam a dają na komunistyczny kraj który nawet nie wpłaca kasy do UE... może gdyby potrafili zarządzać pieniędzmi nie trzeba było by brać kredytów na każdą inwestycje. Ale przecież Morawiecki to bankier, to czy Polacy skończą w nędzy nie ma dla niego znaczenia.
Escaper
rok temu
No tak, i tyle warte jest prawo i ustawy. Jak coś nam nie pasuje, to nie stosujmy obecnego prawa, lecz uchwalmy nowelizację. Nasuwa się więc proste pytanie - po guzik komu przepisy prawa, skoro są zmieniane co chwilę wg potrzeb politycznych aparatczyków i wg potrzeby chwilowego biznesu. Państwo totalitarne,
bErLmIMP
módlmy się
rok temu
Czyli możemy się spodziewać kolejnego biliona długu narodowego aby komuna mogła finansować kolesi,kler i inne ciemne sprawki i niszczyć co jeszcze zostało a jest tego nie wiele to im szybko pójdzie