Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

S&P podtrzymał długoterminowy rating A- Polski, perspektywa stabilna

2
Podziel się:

S&P Global Ratings podtrzymał długoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia dla Polski w walucie obcej na poziomie A- oraz długoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A, podała agencja. Perspektywa ratingów została podtrzymana na poziomie stabilnym.

S&P podtrzymał długoterminowy rating A- Polski, perspektywa stabilna

Jednocześnie agencja podtrzymała krótkoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A-1 oraz krótkoterminowy rating dla długu w walutach obcych na poziomie A-2, podano w komunikacie.

"Stabilna perspektywa równoważy ryzyka makroekonomiczne wynikające z pojawienia się koronawirusa oraz mocnego bilansu zewnętrznego i rządowego kraju" - czytamy w komunikacie.

Agencja wskazała, że ratingi mogłyby znaleźć się pod presją, gdyby spowolnienie gospodarcze okazało się istotnie głębsze i dłuższe niż prognozy, doprowadzając do pogorszenia się przepływów budżetowych i pozycji giełdowej znacznie powyżej oczekiwań.

Według S&P, podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe, gdyby po chwilowym szoku wzrost gospodarczy powrócił na ścieżkę wzrostu bez tworzenia nierównowagi fiskalnej. Rating może zostać podniesiony także w przypadku, gdyby nowo wprowadzane pracownicze plany kapitałowe (PPK) zwiększyły prywatne oszczędności, redukując tym samym potencjalne zobowiązania rządu związane ze starzeniem się społeczeństwa i malejącą liczbą ludności w wieku produkcyjnym.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Zwolennik -
4 lata temu
W tak trudnych czasach , lepiej być nie może - Bardzo dobra ocena działań naszego RZĄDU - fundamenty makroekonomiczne Polski pozostają mocne: gospodarka jest zdywersyfikowana i konkurencyjna, lewarowanie zewnętrzne i publiczne stosunkowo niskie, a kurs walutowy płynny. Te silne bufory, wraz z wdrażanymi bodźcami w polityce fiskalnej, powinny pozwolić na wzrost PKB Polski o blisko 5% w 2021 r., co oznaczałoby powrót na ścieżkę sprzed COVID-19, ze średniookresowym tempem wzrostu wynoszącym średnio 2,5-2,6%
Polok
4 lata temu
Da się? :) Brawo POLSKO!