Notowania

rynek spożywczy
19.07.2019 13:55

Sejm przyjął nowele dot. Ordynacji podatkowej i split paymentu

Sejm przyjął rządowy projekt ustaw: - o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, - o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dotyczący tzw. obowiązkowej podzielonej płatności w podatku VAT. Ustawami zajmie się teraz Senat.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Głosowało 425 posłów, za przyjęciem ustawy głosowało 420 posłów, przeciw było 5. Sejm ustawę uchwalił" - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Obie ustawy ze względu na swoją specyfikę były rozpatrywane przez Komisję Finansów Publicznie łącznie.

W trakcie głosowania w Sejmie nad poprawkami zgłoszonymi w trakcie prac w komisji, posłowie odrzucili m.in. poprawkę zgłoszoną przez Pawła Grabowskiego z Kukiz '15, dotyczącą dodania do kategorii produktów obarczonych 5-proc. podatkiem VAT, napoje roślinne, które są alternatywą m.in. dla mleka krowiego.

Posłowie przegłosowali natomiast poprawkę, zgodnie z którą nowe przepisy dotyczące split paymentu mają wejść w życie 1 listopada, a nie - jak przewidywano pierwotnie - 1 września br.

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę w dzisiejszym komentarzu, że pracodawcy apelowali, aby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2020 r., ale premier wspólnie z ministrem finansów zdecydowali, aby opóźnić obowiązywanie nowych regulacji, ale o dwa miesiące. Według organizacji niezbędna wydaje się także akcja informacyjna resortu finansów, skierowana do przedsiębiorców, w szczególności tych z sektora MŚP, którzy nie mają świadomości o nadchodzących zmianach. Przemawiają za tym również dotkliwe sankcje związane z niewywiązywaniem się z nowych obowiązków. Mechanizm podzielonej płatności oznacza dla przedsiębiorców fundamentalne zmiany w rozliczeniach. Zobowiązani zostaną do wprowadzenia korekt w modelach dokonywania transakcji i systemach finansowo-księgowych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który zakłada obowiązkowe korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności (split payment) został przesłany do Sejmu w tym tygodniu. Jak podano w ocenie skutków regulacji (OSR), w 2019 r. dochody budżetowe wzrosną z tytułu obowiązywania tej ustawy o 239,6 mln zł, a w kolejnych latach - o 958 mln zł rocznie.

Z kolei rozwiązania zawarte w nowej Ordynacji podatkowej wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Projektowany akt zastąpi obowiązującą ustawę z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Tagi: rynek spożywczy, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2019

ssoni uchwalą wszystko co in el^chapo każe

Rozwiń komentarze (1)