Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął ustawę o polskim bonie turystycznym

0
Podziel się

Sejm przyjął w piątek wieczorem ustawę o polskim bonie turystycznym, zakładającą przyznanie beneficjentom programu 500 + dodatkowego świadczenia w wysokości 500 zł na wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Za ustawą głosowało 424 posłów, przeciw było 16, a 12 wstrzymało się od głosu.

Sejm przyjął ustawę o polskim bonie turystycznym
bErNCzAl

Koszt bonu turystycznego to około 3,5 mld zł. Będzie można nim opłacać wyjazdy, wycieczki czy obozy sportowe dla dzieci do końca marca 2022 roku. Jak zaznaczyła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, jeżeli "rozwiązanie w postaci bonu dobrze się przyjmie, niewykluczona jest jego kontynuacja".

Z bonu będzie mogło skorzystać do 100 tys. firm turystycznych (jak wnika z oceny skutków regulacji) oraz ok. 6,5 mln osób (bo tyle korzysta z programu 500+), w tym wszystkie osoby, które nabędą takie prawo między dniem wejścia w życie ustawy a 31 grudnia 2021 roku). Na dzieci niepełnosprawne ma przysługiwać świadczenie dodatkowe w wysokości 500 zł.

Polski Bon Turystyczny ma być dokumentem elektronicznym, potwierdzającym prawo do wykorzystania określonej kwoty na pokrycie zakwaterowania lub imprez turystycznych na terenie Polski. Za pomocą bonu będzie możliwe także dokonanie płatności.

bErNCzAn

Bony będą udostępniane w systemie teleinformatycznym, co ma zapewnić ich sprawną dystrybucję oraz ułatwić dostęp do nich uprawnionym, przedsiębiorcom turystycznym, organizacjom pożytku publicznego, a także zaangażowanym instytucjom sprawną obsługę całego procesu.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) ma prowadzić listę przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego przyjmujących płatność za pomocą bonu, udostępniać ją na swojej stronie internetowej, prowadzić czynności sprawdzające wobec tych przedsiębiorców i promować projekt.

Bonem będzie można płacić do 31 marca 2022 r., ale z usługi będzie można korzystać także po tej dacie.

Branża turystyczna stanowi ponad 6% polskiego PKB i około 800 tys., osób bezpośrednio w niej zatrudnionych (wraz z innym sektorami, zaangażowanymi w turystykę to - według PIE - 7-8% PKB i 1,3 mln osób zatrudnionych). Branża ta w dużej mierze opiera się na małych i średnich firmach, które nie mają dużych buforów finansowych.

bErNCzAt

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) uważa, że branża turystyczna może stracić z powodu koronawirusa od 30 do 50 mld dolarów, a prognozy te mogą się jeszcze znacznie pogorszyć. Zdaniem Światowej Organizacji Turystyki, zamiast prognozowanego wcześniej wzrostu branży o 3-4%, należy spodziewać się spadku o 1-2%.

bErNCzAO
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)