Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm skierował projekt noweli o działach administracji rządowej do dalszych prac

1
Podziel się:

Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Za zgłoszonym w tracie pierwszego czytania wnioskiem o odrzucenie projektu w całości opowiedziało się 214 posłów, 232 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm skierował projekt noweli o działach administracji rządowej do dalszych prac

Celem nowelizacji jest dostosowanie struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej struktury Rady Ministrów.

"Zmiany mają na celu zwiększenie efektywności, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów działania administracji rządowej. Skonsolidowanie procesu decyzyjnego w gestii mniejszej liczby członków Rady Ministrów wymaga pewnych korekt optymalizujących w działach administracji rządowej" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt zakłada wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu i określa zakresu spraw objętych nowymi działami. Ponadto zawiera także propozycje zmian w zakresie spraw przyporządkowanych do innych działów, tj. budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka, gospodarka wodna, gospodarka złożami kopalin, klimat, kultura fizyczna, turystyka i środowisko.

Jeną z najistotniejszych zmian jest wyodrębnienie działu geologia, który ma zajmować się racjonalnym gospodarowaniem surowcami kopalnymi oraz kwestiami, związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa surowcowego państwa. Zagadnienia z zakresu geologii mają - w nowej strukturze administracji - zostać zintegrowane z zagadnieniami dotyczącymi działu administracji energia. Z projektu wynika, że główny geolog kraju jako organ administracji geologicznej ma usprawnić proces prowadzenia działań w zakresie postępowań koncesyjnych jak również prowadzenia skutecznej polityki surowcowej państwa. Projekt noweli określa też wymagane kompetencje i kwalifikacje osób, powoływanych na to stanowisko.

W nowej strukturze ma zostać wyodrębniony także dział leśnictwo i łowiectwo, którym ma kierować minister rolnictwa i rozwoju wsi (a nie jak dotychczas minister właściwy do spraw środowiska).

Do działu "klimat" z kolei mają zostać włączone sprawy "kształtowania i prowadzenia polityki na rzecz gospodarki neutralnej klimatycznie". Minister klimatu ma wskazywać strategiczne kierunki i mobilizować środki, także prywatne na inwestycje w niskoemisyjne i zeroemisyjne technologie. Dotyczyć to będzie przede wszystkim modernizacji sektora energetycznego, jak również wprowadzenia nowych modeli transportowych, zmian w rolnictwie oraz dążenia do zwiększenia pochłaniania przez lasy.

Nowy dział administracji - centrum administracyjne rządu obejmować ma sprawy dotyczące m.in. określania strategicznych kierunków rozwoju państwa i oceny funkcjonalności jego struktur, analiz, prognoz i ocen skutków społeczno-gospodarczych projektowanych regulacji, koordynacji działań administracji rządowej, polityki kadrowej w administracji rządowej, koordynacji działań związanych ze współdziałaniem rządu z prezydentem, Sejmem, Senatem i innymi organami.

Teraz projektem zajmie się Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Teoria
3 lata temu
wojny mówi że przeciwnika trzeba najpierw podzielić a potem atakować po kawałku :-) A co mówi teoria dot. wiekszej liczby managerów niż stanowisk to każdy wie.