Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat podjął uchwałę wzywającą do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

0
Podziel się

Senat podjął uchwałę wzywającą rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na całym terytorium państwa. Poparło ją 51 senatorów.

Senat podjął uchwałę wzywającą do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
bEpvVCNx

W uchwale podkreślono, że w związku ze stanem epidemii wprowadzono w Polsce wiele ograniczeń, w tym z zakresu praw człowieka, wolności osobistych i obywatelskich.

"Podstawowe prawa i wolności obywatelskie są [...] ograniczane lub wręcz zawieszane. To nie są zwykłe środki konstytucyjne, to są środki nadzwyczajne, a konstytucja na wypadek sytuacji, w których zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, przewiduje możliwość wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych" - napisano w uchwale.

Zaznaczono, że w sytuacji, z jaką - w związku z epidemią - mamy do czynienia w Polsce, formą właściwą jest stan klęski żywiołowej. Zwrócono uwagę, że unikanie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego może mieć także bardzo niekorzystny wpływ na finanse państwa.

bEpvVCNz

"W związku z tym, że zastosowane przez rząd zakazy prowadzenia działalności gospodarczej w wielu sektorach gospodarki nie mają prawidłowej podstawy ustawowej, grozi nam to, że po zakończeniu stanu epidemii mogą pojawić się ogromne roszczenia pod adresem Skarbu Państwa" - zaznaczono.

Podkreślono ponadto, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich.

"Senat, uznając powyższe argumenty i oceny za słuszne, a postulowane działania za pilne, wzywa Radę Ministrów do natychmiastowego ogłoszenia stanu klęski żywiołowej na terytorium Polski" - podano.

bEpvVCOa
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)