Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
06.03.2020 17:32

Senat przyjął ustawę ws. walki z koronawirusem bez poprawek

Senat przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zakładającą przyznanie szeregu uprawnień organom administracji rządowej i samorządowej oraz służbom medycznym na wypadek pojawienia się epidemii koronawirusa. Za przyjęciem ustawy głosowało 74 senatorów, nikt nie był przeciwny, wstrzymało się 9.

Podziel się
Dodaj komentarz

Senackie Komisje: Ustawodawcza i Zdrowia rekomendowały Senatowi przyjęcie ustawy pod warunkiem, że w przyszłym tygodniu Senat rozpocznie prace nad nowelizacją ustawy.

W trakcie senackiej debaty, na potrzebę doprecyzowania przepisów, dotyczących m.in. możliwości uchylania przepisów prawa budowlanego, dookreślenia sytuacji kiedy wojewodowie mogliby wydawać polecenia przedsiębiorcom czy też ustalenia maksymalnego czasu zamknięcia szkół w przypadku rozwoju epidemii, wskazywał zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk. Na realizację ustawy zabezpieczono w rezerwie kryzysowej 1,3 mld zł oraz środki z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów - 200 mln zł.

W środę stwierdzono w Polsce jeden przypadek zachorowania na koronawirusa, w piątek poinformowano o czterech nowych przypadkach zarażenia. Hospitalizowane są 92 osoby, 490 zostało objętych kwarantanną, a 5 647 - nadzorem epidemiologicznym. Czas inkubacji wirusa wynosi do 14 dni.

Ustawa wprowadza możliwość wydawania przez wojewodę poleceń organom administracji, osobom prawnym oraz organom samorządu terytorialnego. Katalog podmiotów obowiązanych do realizacji poleceń wojewody może zostać, na wniosek prezesa Rady Ministrów, rozszerzony m.in. o przedsiębiorców.

Wprowadza możliwość zlecania pracy zdalnej w okresie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego i dodatkowy 14-dniowy (tyle wynosi maksymalny czas inkubacji wirusa) zasiłek opiekuńczy dla rodziców, w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zwalnia też przedstawicieli służb medycznych z kontroli na lotniskach.

Dopuszcza też pomijanie prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego i prawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wprowadza też możliwość czasowego ograniczenia lub zawieszenia przez ministra właściwego do spraw oświaty nauki w szkołach na określonym obszarze (w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem).

Organy administracji będą też mogły nakładać na szpitale i przychodnie konkretne zadania (np. zmian w strukturze organizacyjnej, przekazania produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz aparatury i sprzętu medycznego). Ustawa została przyjęta na okres 6 miesięcy.

Rząd ma obowiązek przedstawienia sprawozdania z funkcjonowania ustawy po trzech miesiącach jej obowiązywania.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2020

AgaPozamykac na 2 tygodnie żłobki, przedszkola, szkoły, urzędy, sklepy i jest szansa na powstrzymanie. Wszyscy wytrzymały 2 tygodnie, a ryzyko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)