Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Sfinks: Sprzedaż gastronom. spadła o ponad 90% r/r w lockdownie, potem o ok. 60%

0
Podziel się:

Sfinks Polska szacuje, że sprzedaż gastronomiczna netto w restauracjach należących do sieci Sphinx oraz Chłopskie Jadło w okresie od 14 marca do 17 maja 2020 r. (lockdown) spadła o ponad 90% r/r, podała spółka.

Sfinks: Sprzedaż gastronom. spadła o ponad 90% r/r w lockdownie, potem o ok. 60%
(Marcin Bielecki)

"W okresie od 18.05.2020 r. do dnia sporządzenia niniejszego raportu sprzedaż gastronomiczna w ww. sieciach była niższa o około 60% r/r od sprzedaży zrealizowanej w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Po okresie lockdownu około 20% lokali działających pod marką Sphinx oraz Chłopskie Jadło z przyczyn organizacyjnych i biznesowych nie wznowiło sprzedaży, liczba ta może ulec zmianie" - czytamy w komunikacie.

W związku ze wskazanym powyżej istotnym ograniczeniem poziomu sprzedaży w okresie lockdown i związanym z tym brakiem wpływów odpowiednich środków finansowych, spółka nie mogła regulować istotnej części zobowiązań handlowych.

"Spółka znajduje się w trakcie uzgodnień z kontrahentami, w tym głównie podmiotami wynajmującymi lokale w zakresie spłaty w/w zobowiązań oraz zmiany warunków łączących je umów celem ich dostosowania do aktualnych realiów prowadzenia działalności. Z tych przyczyn nie jest możliwe na dzień sporządzenia niniejszego raportu precyzyjne określenie ich ostatecznej wysokości" - czytamy dalej.

Celem ograniczenia negatywnego wpływu epidemii koronowirusa na działalność spółki, Sfinks podjął ponadto szereg działań, w tym m.in.:

- zawarł z bankiem finansującym aneks do umowy kredytu, na podstawie którego przesunięte zostały terminy spłaty trzech rat kredytu, których termin przypadał na okres lock down i bezpośrednio po nim (o zawarciu aneksu Sfinks informował w rb 13/20) i prowadzi rozmowy w zakresie zmiany harmonogramu spłaty w kolejnych okresach;

- pozyskał środki na finansowanie kosztów bieżącej działalności z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (Subwencja Finansowa dla MŚP) oraz dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników spółki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (łącznie ok. 4 mln zł);

- obniżył koszty funkcjonowania spółki w okresie objętych skutkami COVID, w tym: czasowo obniżył wymiar czasu pracy personelu spółki oraz zmniejszył wysokość wynagrodzeń członków zarządu Sfinks;

- wzmocnił środki ostrożności w restauracjach począwszy od etapu przyjęcia dostawy produktów po obsługę klientów;

- analizował dostępne w ramach tarczy antykryzysowej rozwiązania mające na celu wsparcie przedsiębiorców dotkniętych negatywnymi skutkami COVID i pomagał restauratorom należącym do sieci Emitenta w skorzystaniu z ww. rozwiązań;

- poszerzył ofertę w kanale delivery oraz wdrożył nowe marki gastronomiczne z asortymentem ukierunkowanym na sprzedaż w tej formie, wymieniono także.

"Z uwagi na fakt, że powyższe działania nie są wystarczające do wyeliminowania skutków COVID-19, emitent analizuje dostępne możliwe rozwiązania mające na celu ich dalsze ograniczenie. Z uwagi na trwający stan epidemii koronowirusa i związane z tym obniżenie aktywności gospodarczej w Polsce emitent zwraca uwagę na szereg obszarów ryzyka, mogących mieć istotny wpływ na jego działalność, w tym na tempo wzrostu sprzedaży, wzrost kosztów oraz ciągłość operacyjną, w tym dostaw" - czytamy również.

Sfinks Polska jest jednocześnie trzecią pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2006 r.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)