Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Spektakularny spadek bitcoina. Topnieją fortuny kryptobogaczy

63
Podziel się:

Rynek kryptowalutowy jest w dołku. Jego dwa największe silniki - bitcoin i ether notują serie zniżek, a ich wycena spadła o 70 proc. w porównaniu do historycznych maksimów. Inwestorzy przesuwają kapitał na mniej ryzykowne aktywa.

Spektakularny spadek bitcoina. Topnieją fortuny kryptobogaczy
Bitcoin i ethereum zaliczyły serię spektakularnych spadków (Ether, ETH) ATM machine in Spain. (Photo by Xavi Lopez/SOPA Images/LightRocket via Getty Images) (GETTY, SOPA Images)

Bitcoin zaliczył spektakularny spadek po 12-dniowej serii obniżek. Pierwszy raz od listopada 2020 r. warty jest mniej niż 20 tys. dol. Od listopada 2021 r. stracił ponad 70 proc. Wówczas za bitcoina płaciło się ok. 68 tys. dol.

Zjazd na kryptowalutach

Ether z kolei spadł o 19 proc. do poziomu 881 dol., najniższego od początku 2021 r. Odrobił nieco wartość, kończąc dzień na poziomie powyżej tysiąca dolarów. Dwie najmocniejsze kryptowaluty są jednak 70 proc. tańsze niż na swoich historycznych maksimach – podaje "Bloomberg".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bitcoin a zużycie energii. Niepokojące odkrycie naukowców

Zdaniem Noell Acheson, cytowanej przez "Bloomberga" szefowej departamentu analiz w Genesis, rajd ten ma kilka powiązanych przyczyn. Rosnące stopy procentowe w USA (Amerykanie podnieśli je o 75 punktów bazowych) i rosnące ceny energii, potrzebnej do "wydobywania" nowych kryptowalut, sprawiły, że inwestorzy przenieśli swój kapitał na inne aktywa, mniej ryzykowne. Dodaje, że upłynnianie kryptowalut przez jednych powoduje, że zaczynają to robić kolejni i powstaje rodzaj negatywnego sentymentu. - Na pewnym etapie się to wyczerpie – dodała.

Rynek kryptowalutowy znalazł się w dołku, a to oznacza, że topnieją fortuny kryptomilionerów. Jak pisaliśmy w money.pl, założyciel Coinbase Global (wielkiej giełdy kryptowalutowej) Brian Armstrong jeszcze w listopadzie miał majątek wyceniany na 13,7 mld dolarów. Pod koniec marca zostało mu z tego około 8 mld dol., a w maju jego fortuna skurczyła się do 2,2 mld dol. Przykładem jest też na Michaela Novogratz. Dyrektor generalny banku handlującego kryptowalutami Galaxy Digital miał w maju majątek wyceniany na 2,5 mld dol. wobec 8,5 mld dol. odnotowywanych w szczycie kryptowalutowej hossy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
WYRÓŻNIONE
Adam
2 lata temu
jak na coś co nie ma realnie żadnej wartości i jest oparte na wierze i nadziei to i tak ma niezłą wartość.
iggi
2 lata temu
wydoili frajerów i kurs spadł. stare jak świat, ludzie się nie zmieniają
SQRT
2 lata temu
Lubię patrzeć jak kolejna piramida finansowa się sypie XD Na początku kupowali duzi gracze na poczet prania brudnych pieniędzy / fame'u bo hi-tech paplanina / żeby pokazać że rośnie i skroić maluczkich frajerów. Natomiast rosło bo ktoś kupował / kopał i przybywało nowych graczy do zabawy czyli nowych, coraz biedniejszych, mniej zasobnych w kapitał segmentów piramidy. Duzi gracze w miarę jak rosło to "powoli wyprzedawali" i zarabiali. Powoli to słowo klucz - NIE WOLNO WYPRZEDAWAĆ I POZBYWAĆ SIĘ MASOWO - bo będzie spadać jak to bywa w piramidach, wnioski zostały wyciągnięte po ostatnich kryzysach krypto. Teraz gdy rynek oczyścił się z dużych graczy, bo zrealizowali oni już swój zysk to została na rynku sama ogołocona biedota i zablokowane coiny (np. zgubione hasła / zniszczony sprzęt na którym był coiny etc.) to co biedni teraz tracą to właśnie zyskali duzi gracze. Biedny nie jest biedny bez przyczyny bo jest zwyczajnie "gupi" i łyka wszystko jak młody pelikan, więc znowu został "skrojony" przez bogatszych / mądrzejszych / sprytniejszych. Krótki poradnik jak inwestuje się w krypto: kupujesz jak 1 coin kosztuje nie więcej niż 100 zł / kupujesz tyle na ile Cię stać (nie pod korek, nie za wszystkie oszczędności tylko max. 10% swoich oszczędności na to przeznaczasz), możesz kupić różne coiny w ramach dywersyfikacji. Zakładasz sobie zysk i kiedy go będziesz realizował (np. jak cena 1 coina skoczy o 20%), następnie nie patrząc na wykresy (czy dalej rośnie - to Cię nie interesuje twój zysk został właśnie zrealizowany) wyprzedajesz coiny za pieniążki (nie musisz wyprzedawać wszystkich sprzedaj 90-95%) - gratulacje zarobiłeś ~20%. Natomiast gdy krypto spada do około 85% swojej pierwotnej wartości (po której kupiłeś) to POWOLI sprzedajesz tak aby ostatni coin zszedł za około 70% wartości początkowej - gratulacje uratowałeś ponad połowę swojego wkładu. Większość ludzi nie realizuje zysku albo zakłada wybujały zysk np 50000% - to są tzw. "papierowi milonerzy" czyli cyferki pokazują, że jest bogaty a fizycznie nie ma nic (równie dobrze mógłby w simsach na kodach grać i pisać, że jest milionerem oraz ma własny dom z basenem bez drabinki).
NAJNOWSZE KOMENTARZE (63)
Krzysztof
2 lata temu
Autor nie wie o czym pisze. Dlaczego sa takie spadki itd. Dla myślących trzeźwiej. Kupuj plotki sprzedawaj fakty. Ja kupuje krypto wraz ze spadkami, im bardziej spada tym więcej kupuje i porządnie na tym zarabiam. Za 10 lat krypto bedzie jako oddzielny dzial S&P a wtedy cena krypto będzie już 10x wyzsza niż obecnie. To jest kolejna rewolucja, byla przemysłowa, internetowa teraz mamy krypto a kolejna będzie NFT (za jakies 20 lat) Inwestycje robi się na lata a nie na tygodnie. A krypto niech spadają, dla mnie i ludzi w temacie to lepiej.
Assl
2 lata temu
"inwestowanie" w kryptowaluty niczym nie różni się od gry w kasynie.
Michal
2 lata temu
Jeszcze za slabo to spadlo. Jeszcze neich dupnie o kolejne 50% Jedna wielka piramida finansowa i sciema
serio
2 lata temu
ja kiedyś za 2.6 bitcoina zapłaciłem za piracki film lub program
Wojtek
2 lata temu
to jak kupowanie kraterów na Marsie , wartosc kryptowalut to po prostu zero
...
Następna strona