Notowania

górnictwo
14.04.2016 12:23

Spółka dnia: Rajd na akcjach JSW. Od poniedziałku 30 proc. w górę

Takiego wyniku inne spółki z GPW mogą tylko pozazdrościć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Prawie jedną trzecią wartości zyskały akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej i to tylko w ciągu czterech ostatnich dni. Inwestorzy liczą na znaczącą poprawę sytuacji finansowej spółki, m.in. dzięki sprzedaży części aktywów i pomocy państwa za pośrednictwem PIR, TF Silesia, ARP i PGNIG.

JSW to jedna z najlepszych spółek w tym tygodniu. Próżno szukać akcji, które w kilka dni dają zarobić 30 proc. Zaskoczenie jest tym większe, że JSW nigdy nie była "pupilkiem" inwestorów. W efekcie ogromnego popytu na akcje spółki, jej notowania wzrosły do najwyższego poziomu od prawie roku.

Notowania akcji JSW w tym tygodniu

Skąd taki optymizm wśród inwestorów, którzy przez ostatnie lata zdecydowanie odwracali się od spółki? Jest szansa, że JSW znajdzie pieniądze na bieżącą działalność i wyjdzie w końcu na prostą. Jednym ze sposobów ma być sprzedaż kilku nieruchomości niezwiązanych z działalnością produkcyjną. Mowa m.in. o hotelu w Gdyni i trzech ośrodkach wczasowych nad morzem i w górach.

Do tego w tym tygodniu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że w program naprawczy JSW włączą się Polskie Inwestycje Rozwojowe, Towarzystwo Finansowe Silesia, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz spółka PGNIG Termika.

W JSW trwa obecnie audyt, który m.in. ma zaproponować zmiany służące zwiększeniu efektywności oraz kierunki modyfikacji programu inwestycyjnego. Tobiszowski zapowiedział "intensywną pracę i przyspieszenie" dotyczące każdej z kopalń JSW - chodzi o "przydzielenie kopalniom ról na rynku" i dostosowanie do tych ról programu inwestycyjnego. Według wiceministra, w JSW już teraz widać wzrost efektywności wydobycia.

Same wypowiedzi polityków wcale nie muszą być dla inwestorów wiarygodne, ale w pozytywnym tonie mówią o perspektywach dla JSW także analitycy giełdowi. "Ostatnie wzrosty cen węgla koksującego i koksu wpływają bardzo pozytywnie na perspektywy JSW. Uważamy, że prowadzona przez spółkę optymalizacja kosztów zatrudnienia przynosi efekty, co powoduje obniżenie długoterminowych założeń dot. kosztów wydobycia. Jednocześnie spodziewamy się, że proces dezinwestycji (elektrociepłowni, mniejszościowy udział w aktywach koksowych) wesprze płynność JSW w krótkim okresie. Dodatkowo, pomysł przeniesienia kopalń węgla energetycznego poza grupę kapitałową, posłużyłby za dodatkowe wsparcie dla jej wyników i wyceny" - czytamy w raporcie Domu Maklerskiego BZ WBK.

Analitycy dwa dni temu wydali raport, w którym rekomendowali kupno akcji JSW. Wycenili je na 15,6 zł za sztukę, aktualizując tym samym poprzednie swoje wyliczenia na poziomie 10 zł. Jak się okazuje, bardzo szybko został osiągnięty wskazany przez nich docelowy kurs, a nawet został przekroczony.

Z hurraoptymizmem należy się jednak jeszcze wstrzymać. DM BZ WBK prognozuje, że JSW w 2016 roku wciąż jeszcze będzie przynosić straty. Na koniec roku kopalnie mają być w sumie 648 mln zł pod kreską, przy przychodach w wysokości 6,26 mld zł. W ubiegłym roku strata wyniosła jednak 3,1 mld zł.

Roczne wyniki grupy JSW (w tys. zł)

Tagi: górnictwo, hutnictwo, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz