Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Spory spadek cen gazu. Europa nie widziała takich od ponad półtora roku

Podziel się:

Megawatogodzina gazu w poniedziałek kosztowała poniżej 40 euro na holenderskim rynku kontraktów krótkoterminowych (TTF). To cena najniższa od ponad półtora roku. A to być może nie jest koniec. Zdaniem profesora ekonomii Machiela Muldera możemy spodziewać się dalszych spadków.

Spory spadek cen gazu. Europa nie widziała takich od ponad półtora roku
Ceny gazu w Europie na niskim poziomie. Ekspert: jest szansa na dalsze spadki (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Graham)

W ubiegłym roku Europa mierzyła się z ogromnym skokiem cen gazu w związku z rozpętaniem przez Rosję wojny w Ukrainie. W sierpniu 2022 r. padł absolutny rekord: za megawatogodzinę (MWh) gazu trzeba było zapłacić ponad 300 euro. Tak wysokie ceny spowodowały m.in. chwilowe wstrzymanie produkcji przez polskich producentów nawozów.

Ceny gazu znacząco spadły

Od tamtego czasu jednak rozpoczął się proces spadku cen gazu. W Amsterdamie w poniedziałek za MWh surowca trzeba było zapłacić mniej niż 40 euro. To najmniejsza cena od sierpnia 2021 r. Zasługa w tym jest m.in. stosunkowo łagodnej zimy.

Nie spełniły się bowiem najczarniejsze scenariusze i kraje Unii Europejskiej wchodzą w końcowy okres sezonu grzewczego z magazynami nadal napełnionymi w ponad połowie, o czym pisaliśmy w money.pl. Ponadto analitycy zwracają uwagę na korzystne informacje o dostawach gazu w państwach członkowskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dostawy ropy z Rosji wstrzymane. "Dobry dzień dla Polski. Świat wreszcie to zrozumiał"
Obecnie nie ma zagrożenia niedoborem, a firmy energetyczne i rządy nie muszą znowu kupować gazu "jak szalone", aby w przyszłym roku zapełnić magazyny – ocenia portal RTL Nieuws.

Jest perspektywa do dalszych spadków cen gazu

Machiel Mulder, profesor ekonomii na uniwersytecie w Groningen, jednak przypomina, że ceny wciąż utrzymują się na zawyżonym poziomie. Przed rosyjską agresją na Ukrainę oscylowały one wokół 20 euro.

Uwzględniając koszt przetworzenia skroplonego gazu, który obecnie sprowadzamy do Europy, spodziewam się, że niedługo tego cena surowca spadnie nawet do 30 euro za MWh – mówi prof. Machiel Mulder, cytowany przez portal NOS.

Klienci końcowi jednak będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Zmiany cen gazu na swoich rachunkach nie zobaczą zbyt szybko. – Dostawcy energii kupują gaz z wyprzedzeniem, a ceny konsumenckie zawsze reagują na ceny hurtowe z opóźnieniem – tłumaczy ekonomista.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP