Notowania

ropa
18.08.2015 07:45

10 dolarów za baryłkę ropy? OPEC testuje wytrzymałość swoich konkurentów

Ceny ropy zmierzają do 10-20 dolarów za baryłkę i to wcale nie jest żart - ostrzegają eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojtek Laski/Eastnews)

Cena baryłki ropy WTI w USA spadła od początku czerwca 2015 r. o 30 proc., najmocniej od kiedy rozpoczęto handel kontraktami na ten surowiec w 1983 r. Kiedy zobaczymy zniżki na cenach paliw?

Takich spadków notowań WTI nie notowano nawet w sezonie letnim podczas globalnego kryzysu finansowego 2008 r., załamania na rynkach w Azji w 1998 r. i okresie mocnej nadwyżki surowca na giełdach paliw w 1986 r.

Benchmarkowa ropa WTI staniała na koniec poprzedniego tygodnia do najniższego poziomu od 6 lat - za baryłkę płacono w Nowym Jorku tylko 41,35 USD. Dalsze zniżki cen surowca są bardzo możliwe - prognozują analitycy Citigroup Inc.

Sytuacja na rynkach ropy zaostrza się coraz bardziej, bo kraje eksportujące ropę z OPEC pompują tego surowca blisko rekordowych poziomów, aby obronić swoje udziały w globalnym rynku ropy. Nie słabnie też produkcja ropy w USA z łupków.

Zobacz, jak zmienia się kurs cen ropy na świecie

Popyt na ropę zwyczajowo rośnie podczas sezonu wakacyjnych wyjazdów w USA i większego wykorzystania urządzeń klimatyzacyjnych o tej porze roku na Bliskim Wschodzie.

Eksperci ostrzegają, że ceny ropy naftowej w USA mogą spaść nawet do 10 dolarów za baryłkę.

Oil&Gaz Journal, Styczeń 2015

- Ropa może stanieć do 10-20 dolarów za baryłkę ze względu na prowadzoną przez kraje OPEC "wojnę cenową" z innymi światowymi producentami surowca - uważa Gary Shilling, prezes firmy A. Gary Shilling Co.

- Kartel testuje wytrzymałość swoich konkurentów w kwestii "kto pierwszy się złamie i zacznie obniżać produkcję ropy - powiedział Shilling w wywiadzie dla Bloomberg TV. - OPEC zasadniczo mówi: - Nie obniżymy produkcji ropy. Zobaczymy, kto dłużej wytrzyma jej niskie ceny - dodał.

Co z cenami na stacjach benzynowych?

Spadek cen ropy do 10-20 dolarów będzie musiał przełożyć się na ceny przy dystrybutorach. Już teraz widać przeceny szczególnie dotyczące diesla. Benzyna nadal jest stosunkowo droga, bo w wakacje popyt na nią zawsze jest większy.

- W przypadku oleju napędowego to dziesiąty z rzędu tydzień, w którym notujemy spadki – od 10 czerwca br. ceny oleju napędowego spadły o 29 gorszy/l. Nieco gorzej wygląda sytuacja na rynku benzyn. Korekty w dół obserwujemy dopiero od około 20 lipca – w sumie ceny benzyny spadły o około 15 groszy na litrze - podają eksperci BM Reflex.

Śmiało można zaryzykować postawienie tezy, że ropa za 10-20 dolarów to ceny dużo poniżej 4 zł za litr. Trzeba jednak pamiętać, że na to ile płacimy za paliwa ma wpływ jeszcze jedno - kurs złotówki. Dolar tymczasem ostatnio jest stosunkowo drogi.

Tagi: ropa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz