Notowania

giełda
24.04.2015 08:39

Cena ropy spada. Ale to nie koniec obaw

Sprawdź aktualne doniesienia z rynku surowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NWFblogs/Flickr, lic. CC BY-NC-ND 2.0)

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, ale sytuacja może się zmienić z powodu obaw o możliwe zakłócenia w dostawach surowca w Biskiego Wschodu - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 57,36 USD, po zniżce o 38 centów. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 30 centów do 64,55 USD za baryłkę.

Samoloty koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej atakowały w środę cele szyickich rebeliantów Huti w Jemenie, mimo że zaledwie dzień wcześniej Rijad informował o zakończeniu tej misji. Naloty prowadzono w rejonie Adenu, na południu, i miasta Taizz, na południowym zachodzie kraju. Nie ustają tam walki między Huti a siłami lojalnymi wobec prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Rebelianci zmusili Hadiego i jego rząd do ucieczki do Arabii Saudyjskiej.

Czerwony Krzyż mówi o katastrofalnej sytuacji w Jemenie. Huti deklarują wolę powrotu do rozmów pokojowych pod patronatem ONZ, ale dopiero po całkowitym wstrzymaniu nalotów przez koalicję pod wodzą Saudyjczyków.

Saudyjska telewizja Al-Arabija informowała we wtorek, że siły koalicji zrealizowały cele militarne podczas wspólnej misji i teraz rozpoczną operację "Przywracanie nadziei", koncentrując się na działaniach antyterrorystycznych, pomocy humanitarnej i wypracowaniu politycznego rozwiązania dla konfliktu Jemenie.

- Możemy mieć sytuację, że wzrosną ceny ropy w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch, bo trwają naloty na Jemen, ale potem możemy mieć korektę - ocenia Takashi Hayashida, prezes Elements Capital Inc. w Tokio.

W czwartek ropa w USA zdrożała o 1,58 USD do 57,75 USD za baryłkę, najwyżej na zamknięciu handlu od 12 grudnia 2014 r. W tym tygodniu surowiec na NYMEX zdrożał o 2,9 proc.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz