Notowania

OPEC tnie wydobycie zgodnie z planem. Ceny ropy ostro w górę

Ceny ropy idą w górę o prawie dwa procent po informacjach z OPEC. Członkowie grudniowego porozumienia o redukcji produkcji zrealizowali je już w ponad 90 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Podaż ze strony 11 członków OPEC spadła do 29,92 mln baryłek dziennie według informacji sześciu niezależnych źródeł, które OPEC wykorzystuje do monitorowania łącznej produkcji - podaje Agencja Reutera. To już 92 proc. zamierzonego celu.

Międzynarodowa Agencja Energii (MEA), czyli jedno z tych sześciu źródeł, twierdzi, że cięcia w styczniu dały już 90 proc. zamierzonej redukcji, dużo więcej niż uzyskano w ostatnim porozumieniu OPEC w 2009 roku, kiedy udało się osiągnąć zaledwie 60 proc. kwot z ówczesnego porozumienia.

,,Niektórzy producenci, szczególnie Arabia Saudyjska, wygląda na to, że zmniejszą wydobycie w większym stopniu niż to jest wymagane" - podaje agencja w raporcie.

Ropa Brent wzrosła po tych danych o 1,9 proc. do 56,70 dolarów za baryłkę, a amerykańska WTI do 54,0 dolarów.

Notowania ropy Brent

MEA, która doradza krajom w sprawach polityki energetycznej, uważa, że jeśli poziomy redukcji zostaną utrzymane, to globalne zapasy ropy spadną o około 600 tys. baryłek dziennie.

Jednocześnie podniesiono do 1,4 mln baryłek dziennie prognozę wzrostu zużycia ropy w bieżącym roku. To o 100 tys. baryłek więcej niż szacowano we wcześniejszej prognozie.

Jednakże w raporcie agencji podkreśla się, że porozumienie OPEC z krajami spoza kartelu musi przetrwać ponad założone pierwotnie sześć miesięcy, jeśli ma doprowadzić naprawdę do zbilansowania światowego rynku.

Na przeszkodzie stanąć może rosnąca produkcja w USA. W tym roku liczba aktywnych odwiertów wzrosła o 51.

Cytowany przez Agencję Reutera Bjarne Schieldrop, główny analityk rynku surowcowego w SEB podaje, że ,,jeden dodatkowy odwiert wytworzy szacunkowo 5,3 mln baryłek do końca 2019 roku".

Tagi: opec, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-02-2017

hORnETBzdura do Końca marca ropa spadnie do 50$

10-02-2017

janCo z tego gdyby kosztowala i 20 dolarow za barylke w polse benzyna bedzie tak samo droga jak dzis.

11-02-2017

BoloW państwie dobrej zmiany cena ropy nie ma znaczenia, 90% ceny paliwa to dopłata do rządu i partii

Rozwiń komentarze (11)