Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Światowa agencja zaniepokojona cenami ropy. Apeluje o "odkręcenie kurków"

Światowa agencja zaniepokojona cenami ropy. Apeluje o "odkręcenie kurków"

Według MAE, droga ropa może wywołać spadek popytu, szczególnie w najszybciej rozwijających się gospodarkach świata. Fot. anita_starzycka / pixabay (CC0 Public Domain)
Według MAE, droga ropa może wywołać spadek popytu, szczególnie w najszybciej rozwijających się gospodarkach świata.

Międzynarodowa Agencja Energii zaapelowała do krajów zrzeszonych w OPEC oraz innych dużych producentów ropy o zwiększenie wydobycia. Ostrzega, że coraz wyższe ceny surowca mogą wyrządzić poważne szkody w światowej gospodarce.

- Wszyscy powinni dostrzec ryzyko obecnej sytuacji, a rynek ropy naftowej wkracza na niebezpieczną ścieżkę - ostrzega Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE, cytowany przez agencję Bloomberg. Dodaje, że mocno drożejąca ropa to zła wiadomość nie tylko dla konsumentów i importerów, ale w przyszłości także dla producentów.

Według MAE, droga ropa może wywołać spadek popytu, szczególnie w najszybciej rozwijających się gospodarkach świata. Fatih Birol za przykład do naśladowania daje Arabię Saudyjską, która zwiększa produkcję, ale ostrzega, że może to nie wystarczyć.

Czytaj więcej: Wysokie ceny ropy. Kongres USA może uderzyć w OPEC

- W ubiegłym tygodniu notowania ropy zaliczyły korektę po tym, jak pojawiły się informacje o możliwości zwiększenia wydobycia surowca przez Arabię Saudyjską w przyszłym miesiącu do rekordowych 10,7 mln baryłek dziennie. Na podobny krok może zdecydować się też Rosja - wskazuje Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej


Ostatnio mieliśmy też do czynienia z zakłóceniami dostaw w Iranie i Wenezueli. Teraz z kolei przez zbliżający się do wybrzeży Zatoki Meksykańskiej huragan Michael i pożar w jednej z największych rafinerii w Kanadzie możliwe są dalsze ograniczenia w produkcji.

- Drogie surowce powracają w złym czasie, kiedy globalna gospodarka traci impet - podkreśla szef MEA.

Czytaj więcej: Morawiecki chce zwiększyć wydobycie surowców. "To tworzy dobrobyt"

We wtorek baryłka ropy naftowej na giełdzie w Londynie kosztuje 84,5 dolara. Utrzymuje się więc na najwyższym poziomie od 4 lat. Jeszcze na początku tego roku była poniżej 70 dolarów, a rok temu w okolicach 60 dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Grzes
2018-10-09 17:01
Podróżuje do ponad 100 dolców a potem spadnie do 30 i będą płakać że tak tania jest ropa. Optymalna cena to 50-60 dolarów za barylke. Może troszkę mniejszy zarobek ale za to ciągły a tak to raz drożej a potem tanieje
saS
2018-10-09 14:59
MAF to gamonie
ChP
2018-10-09 14:54
Ropa poniżej 85 usd za baryłkę a ceny paliwa jak była ponad 100