Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tania ropa wykończy łupkowy biznes w USA

0
Podziel się:

Cena baryłki w granicach 40-50 dol. jest poważnym testem dla
opłacalności niektórych operacji wydobywczych - ocenia w komentarzu portal Foreign Policy.

Tania ropa wykończy łupkowy biznes w USA
(Seesea/Dreamstime)

Cena baryłki ropy w granicach 40-50 dol. jest _ poważnym testem _ dla opłacalności niektórych operacji wydobywczych w Stanach Zjednoczonych - ocenia w komentarzu portal _ Foreign Policy _ ("FP").

Zauważa on, że w odróżnieniu od innych, niekonwencjonalnych surowców energetycznych jak np. roponośne piachy w Kanadzie, amerykańska produkcja ropy z łupków bitumicznych wymaga ciągłego wiercenia nowych odwiertów dla utrzymania poziomu produkcji.

_ FP _ cytuje firmę Baker Hughes, która w piątek poinformowała, że średnia liczba szybów wiertniczych przypadających w USA na jedno pole zmniejszyła się w ub. tygodniu w najszybszym tempie od 2009 r. Firmy eksploatujące formację geologiczną Bakken w Płn. Dakocie są na granicy rentowności - donosi portal.

Bank Goldman Sachs ocenił, że jeśli ceny ropy będą niskie, to produkcja w USA obniży się w II. półroczu 2015 r. Agencja Informacyjna ds. Energii rządu USA przewiduje, że obniżka cen może zaszkodzić produkcji, ale tylko w niewielkim stopniu.

Według _ FP _ eksploatacja ropy z łupków bitumicznych ma największy wpływ na wzrost gospodarek lokalnych i zatrudnienie w Płn. Dakocie, Alasce, Oklahomie i Teksasie. Od kondycji firm energetycznych w tych stanach zależą pośrednio inne sektory ich gospodarki.

_ W ostatecznym rozrachunku, o tym, jakie będzie ryzyko taniej ropy dla gospodarki USA będzie zależało od tego, czy konsumentom dopomoże w większym zakresie niż zaszkodzi producentom _ - zaznacza komentarz.

Cena ropy na świecie

_ Foreign Policy _ sądzi też, iż tania ropa może skłonić _ Fed _ do wydłużenia polityki wspierania gospodarki pompowaniem w nią taniego pieniądza, co - jak przestrzega - nie jest wolne od niebezpieczeństw - ponieważ groziłoby jej tym twardszym lądowaniem w 2016 r. i zbiegłoby się z wyznaczonymi na ten rok wyborami prezydenckimi.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)