Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Milion wniosków o odroczenie spłat rat

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły spadek dynamiki składania nowych wniosków - przybyło ich niewiele ponad 50 tys. - podał Związek Banków Polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Banki przyjęły 109,2 tys. wniosków od przedsiębiorców, z których 94,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Związek Banków Polskich poinformował, że osoby prywatne i przedsiębiorcy do tej pory złożyli w bankach łącznie prawie 964,6 tys. wniosków o zawieszenie płatności rat.

W pierwszej połowie maja (dane na 14 maja) dynamika w zakresie składania wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych przez przedsiębiorców i konsumentów nie jest już tak wysoka jak w ubiegłym miesiącu - zaznaczono.

"Całkowita liczba wniosków konsumentów złożonych o odroczenie spłaty rat kredytowych od początku akcji prowadzonej przez banki wyniosła 855,4 tys. co oznacza wzrost o ponad 6 proc. w stosunku do stanu na koniec kwietnia br. Poziom wniosków rozpatrzonych pozytywnie utrzymuje się na stałym poziomie 86 proc." - informuje ZBP.

Mniej wniosków od przedsiębiorców

Dane dotyczące liczby wniosków składanych przez przedsiębiorców pokazują, że mamy do czynienia ze spadkiem dynamiki i pewną stabilizacją. Według stanu na połowę maja br. banki przyjęły 109,2 tys. wniosków od przedsiębiorców, z których 94,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie (86,5 proc.).

- Mniejsza dynamika składania wniosków przez przedsiębiorców ma zapewne związek z uruchamianiem nowych programów pomocowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju a także wprowadzanie innych form wsparcia oraz podaniem do wiadomości publicznej harmonogramu 'odmrażania' gospodarki - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Koronawirus a gospodarka. "Polacy ufają bankom, nie wypłacali jak na Cyprze kilka lat temu"

ZBP już 16 marca zadeklarował, że banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych klientom indywidualnym. Banki udzielały także pomocy przedsiębiorcom, w postaci kredytu obrotowego, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową i zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID-19.

470 tys.pozytywnie rozpatrzonych

- Związek Banków Polskich od połowy marca monitoruje proces składania wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych. W ciągu pierwszego miesiąca złożono ponad 633 tysiące wniosków, z których rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tysięcy (czyli ok. 86 proc.) - przypomniał Pietraszkiewicz .

Banki nie pobierają opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Składane wnioski są rozpatrywane w trybie uproszczonym, ze względów sanitarnych w sposób zdalny, najczęściej przy użyciu najnowszych technologii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2020

NIGDY nie wnioskujDzisiaj ci odroczą, a już w międzyczasie przygotują pisemko o postawienie kredytu w stan natychmiastowej wymagalności spłaty wierzytelności z terminem … Czytaj całość

20-05-2020

logicznySzykuje się boom na rynku nieruchomości ? ;(

20-05-2020

leszekCo do tarczy antykryzysowej, to niby wszystko jest fajnie, ale musiałem korzystać z infolinii by doprecyzować np pojęcie pracownik, tzn kogo mogę … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)