Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Tauron robi gigantyczne odpisy na prawie 3 mld zł. To koszt zmian w energetyce

111
Podziel się:

Rewolucja polegająca na przechodzeniu z energetyki opartej na węglu w stronę odnawialnych źródeł energii będzie sporo kosztować polskie firmy. Widać to po Tauronie, który spisał na straty prawie 3 mld zł.

Tauron robi gigantyczne odpisy na prawie 3 mld zł. To koszt zmian w energetyce
W Elektrowni Jaworzno oddano do użytku nowy blok energetyczny. (Tauron)

Zielona rewolucja zbiera żniwo wśród polskich koncernów energetycznych, które dotychczas opierały produkcję prądu głównie na węglu. Państwowy Tauron, przygotowujący się do prezentacji sprawozdania finansowego za 2020 roku, poinformował o dokonaniu poważnych korekt, które bardzo mocno obniżą wyniki firmy.

Wartość utworzonych odpisów księgowych, które zostaną ujęte w raporcie finansowym za 2020 rok, ma wynieść 2 mld 943 mln zł. Jak wskazuje Tauron, obniżą one roczne wyniki netto grupy o 2 mld 384 mln zł.

To bardzo duża kwota. Wystarczy wspomnieć, że rok 2019 Tauron zakończył bez zysku, a w ostatniej dekadzie w najlepszym razie wykazywał roczne zyski nie przekraczające 1,5 mld zł.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Szczegółowe wyniki finansowe największego dystrybutora energii w Polsce poznamy dopiero 31 marca. Na ten dzień zaplanowana jest publikacja rocznego sprawozdania.

Skąd takie gigantyczne kwoty? Analizy przeprowadzone przez Tauron wykazały istotne zmiany w zakresie wartości posiadanych przez firmę aktywów w segmentach wytwarzania energii, wydobycia surowców i OZE.

Spółka wskazuje kilka przyczyn. Wśród nich jest wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wynikający ze zmiany charakteru rynku, reformy przeprowadzonej w UE, jak również polityki klimatycznej Unii Europejskiej silnie ukierunkowanej na przyspieszenie tempa odchodzenia od węgla.

Firma zwraca uwagę na wzrost udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej w Polsce, powodujący obniżenie wielkości produkcji energii elektrycznej w źródłach konwencjonalnych.

Straty wynikają też z prognozowanego spadku marż rynkowych w perspektywie krótko- i średnioterminowej, będącego skutkiem wyżej opisanych problemów.

Tauron oczekuje przy tym zmniejszonego zapotrzebowania na węgiel energetyczny w przyszłości. Przewiduje ograniczenia okresu funkcjonowania kopalń węgla kamiennego w związku z dostosowaniem do polityki energetycznej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(111)
dla gospodark...
2 lata temu
lepiej jak takie firmy mniej zarobia
ekologom
2 lata temu
trzeba do rowerow turbiny zamontowac i podlaczyc do trakcji kolejowej zeby mogli do roboty jezdzic , prad wytworzyc i oddac do sieci gratis
Mr.B.
2 lata temu
Polecam jeszcze poszukać w Google słowa "Energiearmut", czyli "bieda energetyczna". Inwestycje w elektrowmnie wiatrowe i solarne w Niemczech wywindowały cenę za energię na taki poziom, że niemieckie rodziny musza się zastanawiać, który rachunek w danym miesiącu zapłacić. Inwestycje w odnawialne źródła energii są opłacalne tylko przy subwencji rządu (czytaj podatników) i wysokich cenach za kWh. I teraz jest nagonka na polskie elektrownie węglowe (chociaż o dziwo Niemcy produkują więcej energii z węgla niż Polska), żebysmy je zamknęli i kupowali prąd od Niemców. W ten sposób pomożemy niemieckiemu rządowi obniżyć rachunki za energię w niemieckich gospodarstwach domowych...
Mr.B.
2 lata temu
Większość komentujących chyba nie za bardzo wie co komentuje... Firma poprawiła wynik operacyjny (EBITA), ale musi zrobic odpisy na ewentualne straty związane z prognozowanymi kosztami ertyfikatów CO2. Te certyfikaty są przedmiotem notowań na giełdzie (czytaj spekulacji) i zarząd musi wziąć pod uwagę scenariusz, w którym wraz ze wzrostem cen emisii CO2 firma może przynieść straty. Na to zakłada prowizje na ryzyko, która na poziomie EBIT obniża wynik. Ale to tylko zabieg finansowy. To jest niestety koszt Unijnej nagonki na elektrownie węglowe...
jaa
2 lata temu
państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Działania pod interesy polityków. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Niedawno opisany w niej system uchronił przed ostatnimi spadkami.
...
Następna strona