Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Topnieje fortuna słynnego miliardera. Fundusz oskarżył go o manipulacje

11
Podziel się:

Majątek Carla Icahna - jednego z najbogatszych ludzi świata - stopniał o niemal 3 mld dolarów w ciągu doby. To efekt oskarżeń, jakie wobec Icahna sformułował fundusz inwestycyjny Hindenburg Research. Miliarderowi zarzucono m.in. sztuczne pompowanie ceny akcji swoich spółek poprzez "strukturę ekonomiczną przypominającą piramidę finansową".

Topnieje fortuna słynnego miliardera. Fundusz oskarżył go o manipulacje
Carl Icahn został oskarżony o manipulowanie rynkiem przez fundusz Hindenburg Research. (Getty Images, CNBC)

Carl Icahn to jeden z najsłynniejszych inwestorów i finansistów wśród miliarderów - jego majątek wyceniany jest na ok. 14,7 mld dol. według "Forbesa". W ciągu 24h, w środę, jego fortuna skurczyła się jednak o 2,9 mld dol., po oskarżeniach opublikowanych przez Hindenburg Research. To efekt spadku kursu Icahn Enterprises tego dnia o 19 proc.. W czwartek po otwarciu sesji w USA walory traciły z kolei 9,6 proc., co daje łącznie obniżkę ceny akcji o 42 proc. od 28 kwietnia - z okolic 50 dol. do obecnie 29 dol.

Carl Icahn na celowniku Hindenburg Research. Fundusz oskarża go o manipulacje

Hindenburg to firma analityczno-inwestycyjna, która kilka razy już wykazywała manipulacje czy oszustwa na rynku, m.in. w odniesieniu do najbogatszych ludzi. Jednocześnie, zajmuje ona tzw. krótkie pozycje (short) na akcje spółek, o których pisze - czyli mówiąc prościej, gra na ich spadki, a więc zyskuje, gdy kursy tych firm tracą na wartości. Tak też było w tym przypadku - Hindenburg shortuje bowiem Icahn Enterprises (IEP).

W swoim raporcie Hindenburg stwierdza, że akcje Icahn Enterprises są przewartościowane o ok. 75 proc. Według funduszu, dzieje się tak z powodu stopy dywidendy, wynoszącej 15,8 proc., wypłacanej przez spółkę miliardera. Jest to najwyższy poziom tego wskaźnika wśród wszystkich dużych firm w USA. Hindenburg uważa, że Icahn sztucznie podwyższa stopę dywidendy poprzez "ekonomiczną strukturę przypominającą piramidę finansową".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Internet od Elona Muska. "Fantastyczne rozwiązanie, ale nie dla nas"

"Icahn używa pieniędzy pozyskanych od nowych inwestorów do wypłacania dywidendy starym inwestorom" - zarzuca Hindenburg miliarderowi. Dodatkowo, fundusz oskarżył bank Jefferies o zaangażowanie w ten proces poprzez "wabienie inwestorów" do Icahn Enterprises.

Bank miał to robić poprzez publikowanie raportów stawiających IEP w pozytywnym świetle, m.in. ze względu na dywidendę, a jednocześnie sam oferował inwestorom zakup akcji IEP. Według Hindenburg, w ten sposób Jefferies - poprzez pozyskiwanie nowych inwestorów dla Icahna - sam wspierał wypłaty dywidendy, które chwalił. Fundusz podkreśla, że bank od 2019 r. zaoferował na rynku papiery Icahn Enterprises warte łącznie 1,7 mld dol.

Fundusz stwierdził też w raporcie, że Carl Icahn "zbudował wokół siebie aurę bycia niepokonanym - tytana Wall Street, który ma dryg do wychodzenia na swoje".

"Ale podczas gdy skupiano się zawsze na jego kampaniach aktywistycznych, to straty w cichszych, długoterminowych inwestycjach, wraz z użyciem sporego lewaru, znacząco zmniejszyły jego imperium" - wskazał Hindenburg Research. Według analityków funduszu, Icahn "popełnił klasyczny błąd" - wziął za duży lewar, stojąc przed widmem utrzymujących się strat. "To kombinacja, która rzadko kończy się dobrze" - podsumowuje Hindenburg.

Icahn odpowiada na zarzuty Hindenburg

W odpowiedzi na te zarzuty Carl Icahn stwierdził, że raport Hindenburga "miał na celu wyłącznie generowanie zysków dla krótkiej pozycji kosztem długoterminowych akcjonariuszy IEP". "Wierzymy, że osiągnięcia IEP będą mówić same za siebie w długim terminie, tak jak zawsze" - podkreślił. Dodał przy tym, że obecnie IEP "operuje z pozycji siły", mając 2 mld dol. w gotówce i ekwiwalentach gotówki.

Icahn zaznaczył, że według niego aktywizm to "najlepszy paradygmat inwestowania" i dowiódł tego w ciągu 25 lat swojej obecności na rynku. Wskazał również, że IEP "mocno wierzy w hedgowanie pozycji w celu ograniczania ryzyka".

"Twierdzenia zawarte w raporcie nie powstrzymają IEP od wypełnienia zobowiązań wobec akcjonariuszy i pracowników" - dodał miliarder. Spółka w oświadczeniu zachęciła inwestorów do przeglądania oficjalnych dokumentów, jeśli chcą oni uzyskać "trafne informacje" o niej.

Carl Icahn, pomimo spadku wartości majątku, pozostaje na 123. miejscu listy "Forbesa" najbogatszych. Icahn jest kolejnym od początku roku miliarderem, którego Hindenburg Research wziął na celownik. W styczniu fundusz opisał manipulacje w spółkach Gautama Adaniego z Indii, wówczas trzeciego najbogatszego człowieka świata. Akcje spółek Adaniego wówczas sporo straciły, a jego majątek od stycznia do dzisiaj skurczył się ze 120 mld dol. do 60 mld dol. obecnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
HaeM
miesiąc temu
Czemu patrząc na tzw. miliarderów przypominają mi się plichtowie i ich rola w Amber Gold......
Polak
miesiąc temu
Po kiego grzyba jednemu człowiekowi tyle pieniędzy ? rozdać po milioniku i będzie pełni szczęścia.
healer
miesiąc temu
ale czy on jest naaasz????
fgfcc
miesiąc temu
Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto, a zwłaszcza jakieś akcje czy wirtualne kryptowaluty), a zysk zależy głównie od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić. Złoto też potrafi tanieć. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. A elitom finansowym i rządzącym nie zależy na tym by ludzie to potrafili. Dlatego absolutnie nie czytajcie ksiązki pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna, bo moglibyście uniezależnić się finansowo, zbudować majątek przez inwestowanie, a co gorsze wyjść spod wpływu rządzących polityków, a takie coś nie bardzo im się podoba. Jak będziecie wolni finansowo, nie będą mieć jak was przekupić.
Early live
miesiąc temu
Wiki podaje ,,Urodzony w Brooklinie , rodzina Aszkenazich" więcej nie czytalem