Rada przyjęła korektę w procedurze pisemnej.
W zmienionym budżecie zwiększono o 1,09 mld euro środki na płatności, z myślą o ich przekazaniu - w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych - na opracowanie i wprowadzenie na rynek szczepionki na Covid-19. Komisja Europejska ma skorzystać z tych funduszy, wydając je na zaliczkę przy zamawianiu szczepionek.
Ponadto w projekcie korekty budżetu zwiększono o 5,1 mld euro środki na płatności przeznaczone na inicjatywę inwestycyjną w odpowiedzi na koronawirusa (CRII) i inicjatywę inwestycyjną "plus" w odpowiedzi na koronawirusa (CRII+).
Ze środków tych pokryte zostaną dodatkowe potrzeby w zakresie finansowania polityki spójności, które według prognoz wystąpią jeszcze przed końcem roku. CRII przekierowuje niewykorzystane środki z budżetu UE na przeciwdziałanie kryzysowi związanemu z COVID-19, a CRII+ łagodzi zasady wydatkowania na cele spójnościowe.
Parlament Europejski ma na posiedzeniu plenarnym 14-17 września 2020 r. uzgodnić swoje stanowisko. Gdy dojdzie do porozumienia, zmiana wejdzie w życie.
Budżet UE na rok 2020 po korektach to:
- 172,5 mld euro w zobowiązaniach - tyle maksymalnie mogą wynieść w 2020 r. przyrzeczenia płatności (np. w formie umowy)
- 155,4 mld euro w płatnościach - tyle wyniosą faktyczne wydatki w 2020 r.