Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Unia dorzuca 6,2 mld euro do budżetu. Kasa pójdzie m.in. na szczepionki

3
Podziel się:

Rada Europejska zgodziła się dodać 6,2 mld euro do budżetu UE na 2020 r. na przeciwdziałanie skutkom kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa oraz na sfinansowanie m.in. strategii dotyczącej szczepionek, poinformowała Rada.

UE dorzuca pieniędzy na walkę z koronawirusem
UE dorzuca pieniędzy na walkę z koronawirusem (ONS.pl)

Rada przyjęła korektę w procedurze pisemnej.

W zmienionym budżecie zwiększono o 1,09 mld euro środki na płatności, z myślą o ich przekazaniu - w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych - na opracowanie i wprowadzenie na rynek szczepionki na Covid-19. Komisja Europejska ma skorzystać z tych funduszy, wydając je na zaliczkę przy zamawianiu szczepionek.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6531648736241281v">Budżet UE a praworządność. Miller: zobowiązaliśmy się przestrzegać zasad</a>

Ponadto w projekcie korekty budżetu zwiększono o 5,1 mld euro środki na płatności przeznaczone na inicjatywę inwestycyjną w odpowiedzi na koronawirusa (CRII) i inicjatywę inwestycyjną "plus" w odpowiedzi na koronawirusa (CRII+).

Ze środków tych pokryte zostaną dodatkowe potrzeby w zakresie finansowania polityki spójności, które według prognoz wystąpią jeszcze przed końcem roku. CRII przekierowuje niewykorzystane środki z budżetu UE na przeciwdziałanie kryzysowi związanemu z COVID-19, a CRII+ łagodzi zasady wydatkowania na cele spójnościowe.

Parlament Europejski ma na posiedzeniu plenarnym 14-17 września 2020 r. uzgodnić swoje stanowisko. Gdy dojdzie do porozumienia, zmiana wejdzie w życie.

Budżet UE na rok 2020 po korektach to:

  • 172,5 mld euro w zobowiązaniach - tyle maksymalnie mogą wynieść w 2020 r. przyrzeczenia płatności (np. w formie umowy)
  • 155,4 mld euro w płatnościach - tyle wyniosą faktyczne wydatki w 2020 r.
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
MedykzMedyki
3 lata temu
Szczepionki na bezobjawową chorobę ? A co z grypą, anginą, zapaleniem płuc i oskrzeli, rakiem wszelkich narządów, udarami, wylewami, zawałami ... ? Nad tym się nie skupiamy ? Przecież Sarscov-2 to nic innego jak zmutowany jego poprzednik Sarscov-1 !
Rftt
3 lata temu
Skutki uboczne szczepionek mogą przewyższyć skutki wirusa
już zacieram ...
3 lata temu
szczepionki na kilkanaście wariantów zmutowanego wirusa? I wszystkie podadzą zdrowej osobie? głównie po 65+?