Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
11.08.2020 11:08

UOKiK wyjaśnia, czy banki oferują klientom ustawowe wakacje kredytowe

Prezes Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące utrudniania lub uniemożliwiania klientom banków skorzystanie z prawa do ustawowych wakacji kredytowych, wprowadzonego w ramach tarczy anykryzysowej 4.0. Postępowaniem wyjaśniającym objętych jest 26 banków, podał UOKiK.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, z sygnałów napływających do Urzędu m.in. od stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu wynika, że banki mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać konsumentom skorzystanie z tego prawa.

"Konsument zwracający się do banku z prośbą o udzielenie ustawowych wakacji kredytowych, nawet jeśli spełnia warunki, może nie otrzymywać propozycji skorzystania z tego rozwiązania oraz pełnej informacji o warunkach zawieszenia spłaty rat. Według sygnałów, które do nas docierają, może on nie otrzymywać jakiejkolwiek informacji ani potwierdzenia warunków zawieszenia wykonywania umowy, jest jednak nakłaniany do skorzystania wyłącznie z bankowego memorandum" - powiedział Chróstny, cytowany w komunikacie.

Ustawowe wakacje kredytowe zostały przyjęte w trosce o gospodarstwa domowe, które zostały szczególnie dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii. Znalazły się w tarczy antykryzysowej jako jedno z ważnych rozwiązań chroniących konsumentów na rynku finansowym, zaznaczono.

"Wszcząłem postępowanie wyjaśniające w tej sprawie - sprawdzimy w nim czy w warunkach oferowania ustawowych wakacji kredytowych oraz w sposobie informowania o tym rozwiązaniu przez 26 banków dochodzi do wspomnianych nieprawidłowości. Jeśli niepokojące informacje przekazane do Urzędu się potwierdzą, będę wyciągał konsekwencje prawne wobec tych banków, które oferując korzystne dla siebie rozwiązania, naruszyły interes i prawa konsumentów" - zapowiedział prezes.

Tarcza antykryzysowa 4.0. wprowadziła ochronę konsumentów przed negatywnymi skutkami COVID-19. Jednym z przyjętych w pakiecie rozwiązań jest możliwość zawieszenia wykonywania umowy kredytowej, tzw. 'ustawowe wakacje kredytowe', które dają konsumentom prawo do zawieszenia spłaty kredytu na okres do 3 miesięcy, bez naliczania odsetek i innych opłat. Z tego rozwiązania może skorzystać osoba, która w wyniku pandemii straciła pracę lub inne główne źródło dochodu.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2020

Bo im się należyTo kolejny chwyt pisowców nie mający wiele wspólnego z realiami . Są oczywiście branże które bardzo ucierpiały z powodu "epidemii" Każda … Czytaj całość

11-08-2020

krzysmarcinDziwaczne rzeczy się wyprawiają w tej Polsce i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w przeciągu jednego dnia … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)