Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ursus ma kolejne kłopoty. MZK Zielona Góra wzywa do zapłaty 7,2 mln zł kary

22
Podziel się

Zielonogórski przewoźnik domaga się od Ursusa pieniędzy za zwłokę w dostawie zamówionych autobusów. To kolejny problem spółki, która ma na głowie długi i komornika, a zeszły rok zamknęła ze stumilionową stratą.

Zielona Góra czeka na autobusy od Ursusa i domaga się płacenia kar.
Zielona Góra czeka na autobusy od Ursusa i domaga się płacenia kar. (East News, Pawel Malecki/East News)
bDSyKuJN

Ursus poinformował o żądaniach MZK Zielona Góra w środowym komunikacie. Pismo dotarło do firmy we wtorek. Jak czytamy, spółka ma zapłacić 7,15 mln zł "za zwłokę w dostawach poszczególnych transz autobusów".

Dodatkowo zielonogórski przewoźnik napisał, że oczekuje na dostarczenie zgodnie z terminem czterech niskopodłogowych autobusów, które zgodnie z umową mają trafić do Zielonej Góry najpóźniej 17 maja.

Ursus zapewnia, że robi, co może, by rozwiązać problem tak, aby w jak najmniejszym stopniu zaszkodził bizneswoi. Firma i tak jest już w poważnych kłopotach.

bDSyKuJP
Zobacz także: Obejrzyj też: Były prezes GPW: "To jest trudny czas dla Giełdy"

Jak pisaliśmy w marcu, choć od pewnego czasu spółka jest w restrukturyzacji, co wiąże się z pewną ochroną przed wierzycielami, doszło do zajęcia komorniczego.

Natomiast tydzień spółka poinformowała, że zeszły rok zakończyła ze stumilionową stratą. Zarząd Ursusa tłumaczy, że w ubiegłym roku istotnemu pogorszeniu uległa sytuacja płynnościowa spółki. Wynikało to m.in. z braku możliwości zaciągania kredytów i innych zobowiązań w bankach.

bDSyKuJV

Oprócz tego Ursus narzeka na słabą sprzedaż sprzętu. Przychody spadły w rok o 66 proc. W 2018 roku wyniosły 86,7 mln zł. Spowolnienie widać m.in. w realizacji kontraktu z tanzańskim kontrahentem. Przełożyło się to na niższą rentowność produktów. Przychody nie pokrywają obecnie stałych kosztów produkcji.

Ursus ma też problemy z regulowaniem długów. Od listopada firma spłaciła zaledwie 410 tys. zł z ponad 100 mln zł zobowiązań.

Choć firma planowała zamknąć dwa z trzech swoich zakładów, we wtorek poinformowała, że jeden z nich może jeszcze uda się uratować. - Nie jest wykluczone, że uda się utrzymać produkcję w Lublinie - poinformowała ISBnews wiceprezes spółki ds. restrukturyzacji Agnieszka Biała. Firma ma też nadzieję, że w procesie naprawczym spółki uda się utrzymać całą załogę produkcyjną i technologiczno-konstrukcyjną.

bDSyKuJW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSyKuKq
KOMENTARZE
(22)
red
2 lata temu
podobno PIS obsadził cala załogę w zakładzie, tak jak w Polsce. Ursus juz pada, Polska za chwile tez padnie.
Ofca
2 lata temu
Czekam na rzadowy program ratunkowy autobus+ i traktor+
Rts
2 lata temu
No tak w 2015 laury milionowe zyski a od 16-19 straty i dlugi. Brawo Pis wy to zostawicie Polskę drewnianą.
bDSyKuKr
C330
2 lata temu
Ten ursus, ktory gdzies w afryce mial fabryki otwierac, sprzedawac traktory na caly swiat? To ladny walek
Dan
2 lata temu
Tych autobusów i tak nie ma już kto robić . Chłopaki pozwalniali się bo nie mają zapłaconych zaległych pensji od lutego... Firma ma ogromne długi w zaległych pensjach. Najpierw niech im zapłacą a potem gadają o robieniu autobusów.
...
Następna strona