Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ursus narzeka na komornika PKO BP. Spółka przekazała propozycje spłaty długów

10
Podziel się

Od listopada Ursus spłacił zaledwie 410 tys. zł z ponad 100 mln zł zobowiązań. Ma m.in. problemy z bieżącym regulowaniem podatków. Zarząd podkreśla, że działalność utrudnia komornik PKO BP. A w kolejce jest kilka innych banków.

Ursus ma problem z bieżącym regulowaniem zobowiązań.
Ursus ma problem z bieżącym regulowaniem zobowiązań. (Materiały prasowe, Ursus)
bDSwlcHV

Nie jest tajemnicą, że słynny polski producent ciągników, który ostatnio wszedł także w autobusy elektryczne, ma problemy finansowe. Efektem jest konieczność restrukturyzacji działalności. W tym celu zarząd spółki złożył do sądu rejonowego spis wierzytelności, plan restrukturyzacyjny oraz propozycje układowe - informuje Ursus.

W oficjalnym komunikacie władze Ursusa wymieniają instytucje, wobec których firma winna jest pieniądze. Mowa m.in. o Banku Millennium, mBanku, Agencji Rozwoju Przemysłu i spółce Leasingi. W stosunku do nich ciągle jeszcze nie ustalono warunków przyszłych spłat.

Na liście są też SG Equipment i EFL leasing. Pierwsza z firm wypowiedziała już umowy pożyczek i leasingu. Druga na razie wypowiedziała dwie spośród sześciu umów leasingu.

bDSwlcHX
Zobacz także: Nino o biznesie: Ursus dopuszcza inwestora zewnętrznego - „w Warszawie tylko biuro handlowe”.

Już wcześniej Ursus informował o PKO BP, który rozpoczął nawet egzekucję komorniczą z ruchomości objętych zastawami oraz z nieruchomości. Bank zwrócił się również do poręczycieli o zapłatę poręczonych zobowiązań.

Ursus wskazuje, że czynności podjęte przez komornika działającego na wniosek PKO BP utrudniają bieżącą działalność spółki. Narzeka, że część z zapasów nie może zostać wykorzystana do bieżącej produkcji. Dodatkowo część kadry została zaangażowana do obsługi postępowania egzekucyjnego (m.in. do zaktualizowania list ruchomości objętych zastawami, a także do przemieszczenia i uporządkowania tych rzeczy na potrzeby działań komornika).

bDSwlcId

Zajęcie komornicze wymusiło dodatkowe koszty związane z zakupem dodatkowych części do produkcji. Na dodatek - jak podkreśla zarząd - negatywnie odbija się na moralach pracowników i bije w wizerunek firmy. "Inne podmioty finansujące działalność Ursusa wyraziły swoje zaniepokojenie sytuacją, co może spowodować kolejne utrudnienia w pozyskaniu i kontynuowaniu działalności spółki" - czytamy w komunikacie zarządu.

Z informacji przekazanych przez Ursus wynika, że na koniec lutego kwota wierzytelności, które nie są z mocy prawa objęte układem, to nieco ponad 107 mln zł. Najwięcej, bo 82 mln zł to kredyty, a niecałe 19 mln zł pożyczki. Przez niecałe cztery miesiące spółka spłaciła zaledwie 410 tys. 483,19 zł.

Zarząd przyznaje, że "zobowiązania powstałe po otwarciu przyspieszonego postępowania układowego reguluje nie w pełni, wedle aktualnych możliwości, przy uwzględnieniu interesu wszystkich wierzycieli oraz zasad przyspieszonego postępowania układowego".

bDSwlcIe

Precyzuje, że w pierwszej kolejności spłaca zobowiązania wobec pracowników (m.in. wynagrodzenia) oraz zobowiązania wobec skarbówki. Zobowiązania podatkowe z tytułu podatków od nieruchomości są regulowane z opóźnieniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSwlcIy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
GieTek
2 lata temu
Wszyscy winni, a najbardziej niedobry komornik. Ursus stracił kont(r)akt z rzeczywistością.
heniekS
2 lata temu
podajcie numery kont Prezesów to będziecie wiedzieli dlaczego Ursus ma problemy?
latający trak...
2 lata temu
Nie jest tajemnicą że to pupilek pisowski.
bDSwlcIz
Grzegorz
2 lata temu
Pracowałem i wiem jak tam jest. Jak jakość się nie poprawi to te wszystkie ursusy można sobie na złom posłać. Ps ilość jest najważniejsza zwłaszcza przed notowaniami giełdy Kiedy się kwartał kończy. Panie Zarajczyk nie kłam w żywe oczy bo aż się wymiotować chce. Do kieszeni się bierze samolotami lata to pieniądze się rozplywaja
Gość
2 lata temu
Rasistowskie taki w Polsce na Afrykańczyków i na pewno dzis ambasady reagują ostrzegawczo, dla przyjezdnych do Polski a Afryka to był wielki rynek dla Ursusa, studenci z Afryki mieli stworzyć pomost dla inwestycji