Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ursus narzeka na komornika PKO BP. Spółka przekazała propozycje spłaty długów

10
Podziel się:

Od listopada Ursus spłacił zaledwie 410 tys. zł z ponad 100 mln zł zobowiązań. Ma m.in. problemy z bieżącym regulowaniem podatków. Zarząd podkreśla, że działalność utrudnia komornik PKO BP. A w kolejce jest kilka innych banków.

Ursus ma problem z bieżącym regulowaniem zobowiązań.
Ursus ma problem z bieżącym regulowaniem zobowiązań. (Materiały prasowe, Ursus)
bEBZJXOt

Nie jest tajemnicą, że słynny polski producent ciągników, który ostatnio wszedł także w autobusy elektryczne, ma problemy finansowe. Efektem jest konieczność restrukturyzacji działalności. W tym celu zarząd spółki złożył do sądu rejonowego spis wierzytelności, plan restrukturyzacyjny oraz propozycje układowe - informuje Ursus.

W oficjalnym komunikacie władze Ursusa wymieniają instytucje, wobec których firma winna jest pieniądze. Mowa m.in. o Banku Millennium, mBanku, Agencji Rozwoju Przemysłu i spółce Leasingi. W stosunku do nich ciągle jeszcze nie ustalono warunków przyszłych spłat.

Na liście są też SG Equipment i EFL leasing. Pierwsza z firm wypowiedziała już umowy pożyczek i leasingu. Druga na razie wypowiedziała dwie spośród sześciu umów leasingu.

bEBZJXOv
Zobacz także: Nino o biznesie: Ursus dopuszcza inwestora zewnętrznego - „w Warszawie tylko biuro handlowe”.

Już wcześniej Ursus informował o PKO BP, który rozpoczął nawet egzekucję komorniczą z ruchomości objętych zastawami oraz z nieruchomości. Bank zwrócił się również do poręczycieli o zapłatę poręczonych zobowiązań.

Ursus wskazuje, że czynności podjęte przez komornika działającego na wniosek PKO BP utrudniają bieżącą działalność spółki. Narzeka, że część z zapasów nie może zostać wykorzystana do bieżącej produkcji. Dodatkowo część kadry została zaangażowana do obsługi postępowania egzekucyjnego (m.in. do zaktualizowania list ruchomości objętych zastawami, a także do przemieszczenia i uporządkowania tych rzeczy na potrzeby działań komornika).

bEBZJXOB

Zajęcie komornicze wymusiło dodatkowe koszty związane z zakupem dodatkowych części do produkcji. Na dodatek - jak podkreśla zarząd - negatywnie odbija się na moralach pracowników i bije w wizerunek firmy. "Inne podmioty finansujące działalność Ursusa wyraziły swoje zaniepokojenie sytuacją, co może spowodować kolejne utrudnienia w pozyskaniu i kontynuowaniu działalności spółki" - czytamy w komunikacie zarządu.

Z informacji przekazanych przez Ursus wynika, że na koniec lutego kwota wierzytelności, które nie są z mocy prawa objęte układem, to nieco ponad 107 mln zł. Najwięcej, bo 82 mln zł to kredyty, a niecałe 19 mln zł pożyczki. Przez niecałe cztery miesiące spółka spłaciła zaledwie 410 tys. 483,19 zł.

Zarząd przyznaje, że "zobowiązania powstałe po otwarciu przyspieszonego postępowania układowego reguluje nie w pełni, wedle aktualnych możliwości, przy uwzględnieniu interesu wszystkich wierzycieli oraz zasad przyspieszonego postępowania układowego".

bEBZJXOC

Precyzuje, że w pierwszej kolejności spłaca zobowiązania wobec pracowników (m.in. wynagrodzenia) oraz zobowiązania wobec skarbówki. Zobowiązania podatkowe z tytułu podatków od nieruchomości są regulowane z opóźnieniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEBZJXOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
kkk
2 lata temu
Ale rząd twardo pompuje tam naszą kasę choć wszystko na nic.
kwik
2 lata temu
Czego się PiS nie dotknie, to zgnoi. Jak się dotknął Kubicy to samochód się rozsypuje na torze.
poldi
2 lata temu
Niestety, jak sie nienawidzi afrykanow w polsce, to i interes szlag trafil..super
bEBZJXOX
K_39
2 lata temu
zachodnie banki nigdy się nie zgodzą na Polskie produkty konkurencyjne dla ich własnych :(
Gość
2 lata temu
Rasistowskie taki w Polsce na Afrykańczyków i na pewno dzis ambasady reagują ostrzegawczo, dla przyjezdnych do Polski a Afryka to był wielki rynek dla Ursusa, studenci z Afryki mieli stworzyć pomost dla inwestycji