Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

W kryzysie można łatwiej zarobić. Jednak stopy zwrotu z 2020 roku trudno będzie powtórzyć

35
Podziel się

Kryzys nie wszystkim źle się kojarzy. W ubiegłym roku na giełdzie profesjonaliści potrafili osiągnąć 30, 50, a nawet 100 proc. zysku. Sprawdziliśmy, jak to się robi i czy wyniki z ubiegłego roku będą do pobicia. Okazuje się, że wychodzenie z kryzysu tego nie ułatwi.

W kryzysie można łatwiej zarobić. Jednak stopy zwrotu z 2020 roku trudno będzie powtórzyć
Profesjonalni inwestorzy mogli się popisać w 2020 roku. (Flickr | BM BNP Paribas)
bDJLhjGZ

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa zatrzymał globalny wzrost gospodarczy, a wiele krajów cofnął pod względem wartości PKB nawet o kilka lat. Jednak jedynie na chwilę wstrzymał hossę na rynkach finansowych. Dość szybko największe światowe giełdy wróciły na szczyt.

Kryzys dał zarobić

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że w celu ratowania gospodarki rządy największych krajów uruchomiły ogromne programy wsparcia, a banki centralne wpompowały wielkie pieniądze, które rozlały się po rynkach finansowych. Część trafiła na giełdę, podbijając ceny akcji.

Jednak ten, kto sądzi, że rok 2020 był czasem łatwego zarabiania dużych pieniędzy na giełdzie, jest w błędzie. Wystarczy spojrzeć na notowania choćby Warszawskiego Indeksu Giełdowego (WIG), których bilans wyszedł praktycznie na zero lub z niewielkim minusem. Inwestorzy doświadczyli dwóch fal spadków cen akcji, po których następowało odrabianie strat.

bDJLhjHb

Profesjonaliści potrafili jednak bardzo skutecznie wykorzystać okazje inwestycyjne, jakie stworzył COVID-19. Przykładowo Biuro Maklerskie BNP Paribas może się pochwalić uzyskaniem w 2020 roku stopy zwrotu z zainwestowanych przez klientów środków na poziomie 31 proc.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Ich portfel giełdowy (tak zwany dynamiczny), który dostosowują w zależności od koniunktury, lepiej lub gorzej radził sobie od powstania w 2013 roku, ale najlepsze wyniki dał właśnie w kryzysowym 2020 roku.

bDJLhjHh

Porównując te wyniki np. ze stopami zwrotu otwartych funduszy inwestycyjnych, okaże się, że to jeden z lepszych wyników. Są też jednak przykłady rozwiązań Skarbiec TFI czy Allianz TFI, które w ciągu 12 miesięcy były w stanie zarobić dla klientów 90-100 proc.

Te najlepsze firmy w swoich inwestycjach skupiały się na konkretnej grupie spółek. Niekoniecznie tych największych, o których najwięcej się mówi. Nasuwa się jednak pytanie: jak inwestują na giełdzie profesjonaliści, że mogą osiągać takie wyniki?

Kluczowa okazała się diagnoza sytuacji związanej z COVID-19 i odpowiednia strategia.

bDJLhjHi

Michał Krajczewski, kierownik zespołu ds. doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas, podkreśla, że bardzo dobre wyniki możliwe były do osiągnięcia dzięki szybkiej reakcji na początku marca 2020 roku. Polegała ona na zmniejszeniu udziału w akcjach tuż przed załamaniem na giełdzie. Następnie na początku kwietnia można było obkupić się w mocno przecenione akcje i czekać na zyski.

- Portfele są konstruowane przez zespół doradztwa inwestycyjnego raz w miesiącu, co umożliwia stosunkowo szybką reakcję na zmiany w otoczeniu. Cechuje je też duża elastyczność pod kątem alokacji - wskazuje ekspert BNP Paribas.

Chodzi o to, by w każdej chwili mieć możliwość przeniesienia części lub całości pieniędzy z akcji na np. bezpieczne, choć mniej zyskowne obligacje i na odwrót.

bDJLhjHj

- Dla wyników w 2020 roku równie ważna była także trafna selekcja spółek do portfela. Przez większą część roku zdecydowana większość akcji w portfelu stanowiły podmioty z takich sektorów jak IT, gaming, ochrona zdrowia albo budownictwo, czyli branże, które zachowały się zdecydowanie lepiej niż szeroki rynek akcji - tłumaczy Michał Krajczewski.

Perspektywy na 2021 rok

Konkret? Obecnie w portfelu dynamicznym BM BNP Paribas jest 20 spółek, w których po równo rozdzielone jest 80 proc. zainwestowanych pieniędzy. Pozostałe 20 proc. ulokowane jest w kontraktach terminowych czterech spółek.

W portfelu są akcje przedstawicieli spółek technologicznych i informatycznych, ale też nie brakuje firm handlowych, budowlanych czy przemysłowych. Co ciekawe, nie ma tu np. spółek biotechnologicznych, zaangażowanych w walkę z COVID-19.

bDJLhjHk

Michał Krajczewski utrzymuje pozytywne nastawienie do giełdy w 2021 roku.

- Oczekujemy stopniowego wygasania pandemii w drugiej połowie roku. Prowadzone na świecie programy fiskalne i rekordowo niskie stopy procentowe będą dodatkowo wspierać koniunkturę gospodarczą. To będzie miało przełożenie na wzrost kursów akcji - uważa.

Zastrzega jednak, że może być trudno powtórzyć ubiegłoroczne wyniki inwestycyjne. Paradoksalnie rok wyjścia z gospodarczego kryzysu może być gorszy niż w samym kryzysie.

Z nadzieją w 2021 rok patrzą też eksperci Pekao TFI, których otwarte fundusze w ubiegłym roku mogły się pochwalić ponad 20-procentowymi stopami zwrotu.

- W naszej ocenie 2021 rok powinien być dobry dla ryzykownych aktywów, takich jak akcje, obligacje korporacyjne czy surowce. Zakładamy też, że będzie dobry dla walut i innych aktywów z rynków wschodzących - prognozuje wiceprezes Pekao TFI Jacek Babiński, odpowiedzialny za pion zarządzania aktywami.

W jego ocenie sektory znajdujące się do tej pory pod presją, gdzie wyceny są niewymagające, a zyski, wraz z odżywającym popytem, mają szansę na istotną poprawę, mogą powrócić do łask inwestorów zagranicznych i przyciągnąć nowy kapitał na warszawską giełdę.

Pekao TFI zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie inwestowaniem i warszawską giełdą przez drobnych inwestorów. W trakcie pandemii zauważalnie wzrósł udział w obrotach inwestorów detalicznych zniechęconych m.in. ofertą oszczędnościową banków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJLhjHC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Marek
miesiąc temu
Dokładnie tak. Kupiłem w marcu akcje Orlenu za pół ceny za 100 tys. Potem sprzedałem trochę dołożyłem i już za 200 tys. kupiłem z końcem października jeszcze raz. Teraz w tym tygodniu pewnie sprzedam bo cena jest ok. i wyjdzie że w rok że 100 tys. zrobi się 300. Poczekam znowu na 3 fale gdzie wejdą restrykcje i znowu kupię ale też od 100 tys zacznę bezpiecznie. Ja jestem plotka ale pomyślcie o rządzących którzy wiedzą dokładnie kiedy sami co oglosza więc na ruchy na giełdzie mogą się przygotować. Ktoś z w miarę możliwym pojęciem jest w stanie co nie co tez zarobić. Widać tylko jak to wszystko jest pomyślane z tym wirusem.
ph2
miesiąc temu
po to kryzys dla szaraka aby krezus mial maybacha
Wilk
miesiąc temu
Owieczki pod dobrą opiekę wezmę.
bDJLhjHD
sven
miesiąc temu
Akcje Tesla,w rok 650%.Dziękuję za uwagę)
Rzetelne dzie...
miesiąc temu
A Kryptowaluty? Sam Bitcoin wygenerował 800%
...
Następna strona