Notowania

Przejdź na
transport
03.06.2016 12:04

Airbus Helicopters testuje wirniki dla śmigłowców na Politechnice Łódzkiej

Podziel się
Dodaj komentarz

Airbus Helicopters sfinansował budowę zaawansowanego, pełnowymiarowego stanowiska do testowania wirników nośnych na Politechnice Łódzkiej, poinformowała firma.

"Stanowisko zostało wykorzystane do przeprowadzenia badań i testów nowatorskich konstrukcji wirników dla przyszłych wiropłatów Airbus Helicopters, w ramach projektu przydzielonego rok temu przez spółkę Politechnice Łódzkiej i kilku lokalnym przedsiębiorstwom z sektora MSP" - czytamy w komunikacie.

Mające 12 metrów wysokości i średnicy stanowisko testowe pozwala na bardzo szczegółowe badania w warunkach zbliżonych do realnych. To unikatowe na skalę światową narzędzie tego typu, ponieważ umożliwia testowanie dwóch wirników równocześnie w bardzo zaawansowanych konfiguracjach, podano również.

"To pierwsze na świecie badania i testy wirników wykonane na taką skalę w tej konkretnej technologii. Jesteśmy zadowoleni, że do współpracy zaangażowaliśmy naszego stałego partnera - Politechnikę Łódzką. Teraz będziemy oceniać wyniki testów oraz możliwości zastosowania tej technologii w naszych przyszłych produktach" - powiedział wiceprezes wykonawczy Jean-Brice Dumont, cytowany w komunikacie.

To już ósmy projekt zlecony Politechnice Łódzkiej przez Airbus Helicopters, podkreśla firma. Zespół składający się z blisko 50-osobowego grona naukowców tej uczelni prowadzi prace m.in. nad nowoczesnymi wirnikami do śmigłowca hybrydowego, wałami napędowymi do dużych śmigłowców wielozadaniowych, rewolucyjnym systemem napędowym do małych śmigłowców, łopatami z kompozytów czy nowoczesnymi fotelami do śmigłowców, podsumowano w komunikacie.

Airbus Helicopters jest częścią Airbus Group. Firma zatrudnia ponad 22 tysiące osób na całym świecie. W 2015 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 6,8 mld euro.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz