Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Bezrobocie w USA najniższe od 16 lat. Podwyżki stóp Fed jednak mniej pewne

6
Podziel się:

Tak niskiego bezrobocia w USA nie było od kwietnia 2001 roku. Wskaźnik zszedł w maju do poziomu 4,3 proc. - podał Departament Pracy. Dane o zatrudnieniu i płacach nie są jednak tak dobre jak tego wcześniej oczekiwano. Z tego powodu spadły oczekiwania odnośnie tempa podwyżek stóp procentowych Fed.

Bezrobocie w USA najniższe od 16 lat. Podwyżki stóp Fed jednak mniej pewne
(AP Photo/Richard Drew)

Na dane Departamentu Pracy USA rynki finansowe czekały już od kilku dni. Poprawa w kwestii bezrobocia, zatrudnienia, czy płac może zdecydować o przyśpieszeniu tempa podwyżek stóp procentowych Fed. Oczekiwanie na decyzję banku centralnego USA przesuwa ogromne ilości pieniędzy między rynkami akcji, obligacji, walut i surowców.

I tak, bezrobocie w maju spadło w USA do poziomu 4,3 proc. - to dużo lepsze dane niż się spodziewano. Analitycy prognozowali 4,4 proc. Majowy wskaźnik jest najniższy od kwietnia 2001 roku.

Pozostałe dane nie były już tak dobre. Największą uwagę analitycy zwracają obecnie na płace, bo to one mogą wpłynąć na przyśpieszenie inflacji. A obawa przed przyśpieszeniem wzrostu cen motywuje Fed do zacieśniania polityki pieniężnej.

Wynagrodzenia w USA wzrosły co prawda w maju zgodnie z oczekiwaniami o 0,2 proc. w porównaniu z poprzedni miesiącem, ale jednocześnie dane o wzroście kwietniowym skorygowano z 0,3 do 0,2 proc.

- Większa dynamika płac może uruchomić całą serię spekulacji odnośnie przyspieszenia inflacji w najbliższych miesiącach, na co musiałby zareagować Fed - wskazywał Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ przed publikacją danych.

Gorzej było w przypadku zatrudnienia. Po dobrych informacjach z firmy ADP z czwartku, kiedy podano, że w firmach poza rolnictwem przybyło 253 tys. miejsc pracy, oczekiwania przed publikacją piątkowych danych były wysokie. Szacowano, że w sektorach pozarolniczych przybędzie 185 tys. nowych miejsc pracy. Faktycznie było to tylko 138 tys. a do tego zrewidowane zostały dane za poprzedni miesiąc z 211 tys. do 174 tys.

Gorsze informacje przełożyły się na przewidywania rynku odnośnie podwyżki stóp w czerwcu. Prognoza na podstawie notowań kontraktów terminowych w Chicago wskazuje, że podwyżka w czerwcu nadal jest pewna i jej prawdopodobieństwo wynosi 89 proc., jednak w czwartek dawano temu scenariuszowi 91 proc. Jeśli chodzi o drugą podwyżkę, to grudniowemu terminowi daje się prawie 48 proc. szans.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
USAlike
6 lat temu
Unia Europejska nie dorasta do piet Stanom Zjednoczonym.
Wojtek
6 lat temu
Dobrze, że Tusk nie jest Polakiem spora ulga
Wo
6 lat temu
Cały ten bałagan to naprawdę wina Tuska. Chlapnął coś nieodpowiedzialnie ,jak zwykle i mamy teraz awanturę.
hans
6 lat temu
a co na to Tusk - prezydent upadłej moralnie Europy zach.
as
6 lat temu
tak jak w Polsce, lewactwo obrzydłe nie zadowolone