Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGŻ BNP Paribas ma umowy sprzedaży wierzytelności o wart. 2,3 mld zł

0
Podziel się:

BGŻ BNP Paribas sprzedał wierzytelności wynikające z umów kredytu gotówkowego i umów kredytu samochodowego  o łącznej wartości 2,3 mld zł na rzecz BGZ Poland ABS1 Designated Activity Company (SPV), poinformowała instytucja. Bank nie jest powiązany kapitałowo i organizacyjnie z SPV, dodano.

BGŻ BNP Paribas ma umowy sprzedaży wierzytelności o wart. 2,3 mld zł

"BGŻ BNP Paribas zawarł szereg umów w ramach transakcji sekurytyzacji portfela wierzytelności kredytowych, w tym znaczącą umowę sprzedaży wierzytelności, wynikających z umów kredytu gotówkowego i umów kredytu samochodowego zawartych przez bank z kredytobiorcami o łącznej wartości 2 300 470 732,54 zł na rzecz BGZ Poland ABS1 Designated Activity Company, spółki prawa irlandzkiego, z siedzibą w Dublinie (SPV)" - czytamy w komunikacie.

W oparciu o zawartą jednocześnie z umową sprzedaży wierzytelności umowę serwisową, bank pozostanie podmiotem zobowiązanym do bieżącej obsługi wierzytelności, dodano.

"Wierzytelności zostaną zbyte za cenę składającą się łącznie z ceny początkowej równej wartości nominalnej wierzytelności z dnia ich sprzedaży i ceny odroczonej równej części wyniku odsetkowego SPV w danym okresie rozliczeniowym, określonej na zasadach ustalonych pomiędzy Bankiem a SPV. Zbycie wierzytelności jest uzależnione od warunku w postaci zapłaty ceny początkowej za wierzytelności, podano także.

"Środki niezbędne do pokrycia ceny zostaną pozyskane przez SPV poprzez niepubliczną emisję obligacji nominowanych w zł o łącznej wartości 2 300 470 732,54 zł, których spłata zostanie zabezpieczona zastawem rejestrowym na zbiorze rzeczy ruchomych lub praw, w szczególności obejmującym wierzytelności" - czytamy dalej.

Emisja obligacji jest planowana na 19 grudnia 2017 roku. Oprocentowanie emitowanych obligacji będzie oparte o stawkę referencyjną plus marża. Spłata obligacji ma nastąpić do dnia 27 kwietnia 2032 roku, a bank nie będzie obejmować obligacji emitowanych przez SPV, dodano.

"Transakcja ma na celu uwolnienie kapitału poprzez wyłączenie sekurytyzowanych wierzytelności kredytowych z kalkulacji aktywów ważonych ryzykiem na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym oraz pozyskanie przez bank średnioterminowego finansowania. Finalizacja transakcji pozwoli na poprawę jednostkowych współczynników kapitałowych banku: współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET 1) o 0,38 pkt proc., współczynnik Tier 1 o 0,38 pkt proc. oraz łączny współczynnik kapitałowy TCR o 0,49 pkt proc., przyjmując do kalkulacji dane na koniec września 2017 roku. W przypadku współczynników skonsolidowanych poprawa wyniosłaby odpowiednio: 0,34 pkt proc., 0,34 pkt proc. oraz 0,44 pkt proc." - podsumowano.

Bank BGŻ BNP Paribas jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)