Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WWK spadł o 0,9 pkt m/m w XI, gospodarka utrzyma obecny poziom

0
Podziel się:

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w listopadzie spadł o 0,9 pkt proc. m/m do 169,5 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

BIEC: WWK spadł o 0,9 pkt m/m w XI, gospodarka utrzyma obecny poziom

"Ostatnie miesiące wyraźnie wskazują, że gospodarka osiągnęła maksimum swych mocy i w kolejnych miesiącach przyszłego roku co najwyżej utrzyma osiągnięte status quo. Główną siłą napędową dotychczasowego wzrostu była konsumpcja. Dalszy jej wzrost jest silnie ograniczony nasilającą się inflacją, która dotyczy w największym stopniu cen żywności. Niepewność i rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie sprzyjają inwestowaniu" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w listopadzie br. pięć pozostało na poziomie sprzed miesiąca, zaś trzy pogorszyły się.

"Tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw nie zmieniło się istotnie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Analiza danych w podziale na grupy wielkości firm oraz kierunek realizacji zamówień (krajowe, zagraniczne), potwierdza wcześniejszą hipotezę, że znaczący przyrost zamówień dotyczy głównie dużych zagranicznych firm działających w Polsce, mających stałych zagranicznych odbiorców. Znaczna część przedsiębiorstw korzysta z dobrej światowej koniunktury" - czytamy dalej.

BIEC zwróciło uwagę, że w dalszym ciągu nie widać zwiększonego napływu zamówień na dobra inwestycyjne.

"W ostatnim miesiącu w magazynach firm zwiększył się poziom zapasów wyrobów gotowych. O tej porze roku jest to zjawisko normalne. W tych branżach, gdzie towary można przechować przez kilka miesięcy, produkcja odkładana jest na poczet wzmożonych przedświątecznych zakupów." - napisano w materiale.

BIEC wskazuje, że pogarsza się wydajność pracy w sektorze przetwórstwa przemysłowego z uwagi na zapaść w inwestycjach, w szczególności w inwestycjach sektora prywatnego. "Proste sposoby zwiększania wydajności pracowników bez wyposażenia ich w nowoczesne technologie - wyczerpały się" - podkreślają autorzy raportu.

Oceny przedstawicieli firm na temat ogólnej sytuacji gospodarczej nie zmieniły wobec poprzedniego miesiąca.

"Menadżerowie firm wykazują sporą odporność na krótkookresowe zmiany w napływie nowych zamówieniach, wielkości produkcji czy sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach. Oceny na temat ogólnej sytuacji nie zmieniają się znacząco od połowy 2014 roku, a odsetek firm odczuwających poprawę sytuacji jest niemal równy odsetkowi firm odczuwających jej pogorszenie" - podano także.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)