Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bogdanka sprzeda więcej węgla Enei. Spółki podpisały wieloletni kontrakt

3
Podziel się:

W latach 2017-2036 węglowa spółka dostarczy surowiec za kwotę prawie 14 mld złotych.

Bogdanka sprzeda więcej węgla Enei. Spółki podpisały wieloletni kontrakt
(Bogdanka S.A.)

Lubelski Wegiel Bogdanka podpisał z Eneą Wytwarzanie aneksy do wieloletnich umów dostaw węgla. Wartość dostaw do końca 2017 roku sięgnie 4,64 mld złotych, a w latach 2017-2036 węglowa spółka dostarczy surowiec za kwotę 13,97 mld złotych.

W komunikacie czytamy, że aneks do umowy wieloletniej I dotyczy dostaw węgla dla potrzeb obecnie eksploatowanych bloków elektrowni. Dotyczy on kontraktu wypowiedzianego przez spółkę Enea Wytwarzanie w sierpniu 2015 roku i wygasającego z końcem 2017 roku.

- W wyniku zawarcia aneksu wartość całej umowy wieloletniej I obowiązującej w latach 2011 - 2017 wyniesie 4,64 mld zł netto, tj. o 8,19 procent mniej w stosunku do wcześniej szacowanej wartości" - napisano w komunikacie.

Z kolei aneks do umowy wieloletniej II, obowiązującej w okresie od 2017 do 2036 roku, rozszerza zakres współpracy. W wyniku zawarcia aneksu, wartość całej umowy wyniesie 13,97 mld zł netto, tj. będzie o 24,2 procent wyższa od pierwotnych ustaleń zawartych w umowie podpisanej w styczniu 2012 roku. Ok. 64 procent tej kwoty, tj. 8,95 mld zł netto, przypada na lata 2017-2025.

W wyniku zawarcia aneksów łączna wartość obu umów w latach 2011-2036 wynosi ok. 18,61 mld zł netto.

Integracja spółek

- LW Bogdanka od października 2015 roku jest istotną częścią łańcucha wartości GK Enea. Podpisane właśnie aneksy do umów wieloletnich są kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia optymalnej efektywności grupy w obszarze wydobycie-wytwarzanie, głównie w perspektywie średnio- i długoterminowej. Będą stanowić solidny fundament do dalszego budowania zrównoważonego potencjału rozwojowego w tych obszarach oraz zwiększenia przewagi konkurencyjnej - powiedział wiceprezes Enei ds. handlowych Piotr Adamczak, cytowany w komunikacie.

- Podpisanie aneksów do umów wieloletnich, zwiększających dostawy do Enei, potwierdza korzyści, jakie wiążą się dla Bogdanki z wejściem do Grupy Enea i budowaniem wspólnie nowoczesnego koncernu surowcowo-energetycznego. Większy wolumen dostaw do naszej spółki-matki oznacza wyższe bezpieczeństwo poziomów wydobycia w LW Bogdanka oraz umocnienie pozycji rynkowej naszej firmy w obecnej trudnej sytuacji na polskim rynku węgla - dodał prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga.

LW Bogdanka na koniec 2015 roku miała 14,4 procent udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 22,5 procent w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 roku.

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
asd
8 lat temu
Jeśli jedna Bogdanka z lubelszczyzny ma 22% udziału w energetyce zawodowej to gdzie jest ten wielki, węglowy "ślunsk", ja się zapytuję ?
anonim
8 lat temu
z tego chleba nie będzie miał zwykły Jan Kowalski
kle
8 lat temu
odkladajcie kase na podwyzszone rachunki za prad. Trzeba bedzie zaplacic za pomysly dobrej zmiany. Vivat gornicy!