Notowania

brexit
03.09.2018 13:02

Czarne chmury nad brytyjskim funtem. Brak porozumienia ws. Brexitu

Wszystko wskazuje na to, że proces żegnania się Wielkiej Brytanii z UE będzie przebiegać w burzliwej atmosferze - ostrzegają analitycy. To oznacza problemy dla funta, który w ostatnich kilku godzinach wyraźnie potaniał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
Nie wiadomo na jakich warunkach Wielka Brytania rozstanie się z UE.

Ciągle nie wiadomo w jakiej formie dojdzie do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Najnowsze doniesienia z Wysp w tej sprawie są niepokojące. Negatywnie wpływa to przede wszystkim na funta.

Brytyjska premier Theresa May wykluczyła kolejne referendum w tej sprawie, a szef unijnych negocjatorów Michel Barnier przyznał, że jest zdecydowanie przeciwko propozycji Brexitu przygotowanej przez May.

- Sytuacja staje się więc coraz bardziej patowa, a perspektywa porozumienia wraz z biegiem czasu wcale nie przybliża się. Wszystko wskazuje na to, że jeśli będzie możliwe, to zostanie zawarte na ostatnią chwilę, a niepewność z nim związana będzie jeszcze przemawiać na niekorzyść funta - zauważa Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

- Nad brytyjskim funtem na nowo zawisły czarne chmury - dodaje Dorota Sierakowska, ekspertka Domu Maklerskiego BOŚ. Cytuje przy tym Michela Barniera, który miał wspomnieć, że doradza firmom z branży samochodowej w Unii Europejskiej do korzystania z jak najmniejszej ilości części produkowanych przez Brytyjczyków.

- To jedna z najbardziej zdecydowanych wypowiedzi na temat Brexitu do tej pory, co pokazuje, że proces żegnania się Wielkiej Brytanii z UE może przebiegać w burzliwej atmosferze - ostrzega Sierakowska.

Efektem ostatnich wypowiedzi polityków jest wyraźne osłabienie funta względem innych walut. Obecnie wyceniany jest na 4,76 zł, a jeszcze w piątek kurs przekraczał 4,81 zł.

Obserwuj bieżące notowania funta

Notowania funta w spadkowym trendzie utrzymują się od początku lipca, gdy kurs sięgał 5 zł. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy spojrzymy na wykres z szerszej perspektywy, a więc od referendum w sprawie Brexitu. Od czerwca 2016 brytyjska waluta potaniała o blisko 1 zł.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat, w najgorszym momencie funt kosztował minimalnie poniżej 4,60 zł. W wąskim przedziale od 4,60 do 5 zł utrzymuje się od połowy ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2018

MaciejOd kiedy spadek wartości funta ma zaszkodzić Anglikom?Zaczną dopiero eksportować a stracą co najwyżej Francuzi, Grecy, Hiszpanie i inni co zarabiają … Czytaj całość

03-09-2018

KrytykMam nadzieje że Anglia wyjdzie z UE. Następnie należy odciąć London City od UE i przestaną wysysać soki. Należy im się trochę biedy. Cwaniaki

03-09-2018

hamontrzymam kciuki za May ale więcej odwagi , ta lewicowo-Sorosowa Bruksela to ban dyckie ugrupowanie

Rozwiń komentarze (31)