Notowania

budownictwo
26.10.2016 12:42

Budimex chce brać udział w łącznie 7-8 projektach na Litwie

Podziel się
Dodaj komentarz

Spośród rynków zagranicznych Budimex jest obecnie aktywny m.in. na Litwie, gdzie chce uczestniczyć w łącznie 7-8 projektach, poinformował prezes Dariusz Blocher. Ponadto spółka jest zainteresowana projektami drogowymi na Słowacji i pierwszym projektem w Niemczech w roli generalnego wykonawcy.

"Teraz patrzymy na trzy kraje, głównie Litwę. Podpisaliśmy tam kontrakt warunkowy na spalarnię śmieci i przyglądamy się budowie dwóch dróg w systemie koncesyjnym, choć to inna forma koncesji niż u nas. Patrzymy też na projekt budowy stadionu w Wilnie i na rozbudowę nabrzeża w Kłajpedzie. Pojawiają się też projekty, takie jak rozbudowa pasa startowego lotniska w Wilnie i tu złożymy ofertę. Są też projekty długoterminowe, takie jak koncesja mieszana na zarządzanie tym lotniskiem - temu z naszym partnerem z Hiszpanii chcielibyśmy się przyjrzeć. Na Litwie jest ogółem 7-8 projektów, które analizujemy i prawdopodobnie będziemy w nich uczestniczyli" - powiedział Blocher podczas konferencji prasowej.

Poza litewskimi projektami prezes wymienił kolejne, którymi zainteresowana jest spółka: dwa projekty drogowe na Słowacji i jeden budowlany w Niemczech.

"Negocjujemy kontrakt budowlany w Niemczech, niedużej wielkości - ok. 10 mln euro - żeby zobaczyć, jak na tym rynku można pracować jako generalny wykonawca. My tam jesteśmy, ale na razie tylko w roli podwykonawcy" - wyjaśnił Blocher.

W dalszej perspektywie Budimex nadal ma działalność na Wschodzie, do której jednak "trudniej przekonać właścicieli" ze względu na sytuację gospodarczą i polityczną.

"Mamy duże rygory, jeżeli chodzi o wybór kraju do którego idziemy i na razie żaden z tych krajów na wschód tego nie spełnia, więc zobaczymy. Ale widać ewidentnie, że będziemy musieli zintensyfikować naszą działalność w wychodzeniu za granicę - tam, gdzie będą inwestycje" - podkreślił szef Budimeksu.

Pytany o udział zagranicy w budowaniu przychodów w kolejnych latach, odpowiedział, że "wydaje mi się, że 10% jest osiągalne, ale nie stawiamy sobie takiego celu. Takie małe kraje, jak Litwa realizujemy projekt po projekcie. Dużym rynkiem mogłaby być Rosja, Ukraina, za ileś lat" - podsumował prezes.

Budimex - jedna z największych spółek budowlanych w Polsce - jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. Do grupy Budimex należą m.in.: Budimex Nieruchomości oraz Mostostal Kraków. W 2015 r. Budimex miał 5,13 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz