Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BZ WBK podał wyniki. Zarobił mniej niż przed rokiem

0
Podziel się:

Zysk netto Banku Zachodniego WBK spadł do 556,47 mln zł zysku netto w pierwszym kwartale 2016 roku.

BZ WBK podał wyniki. Zarobił mniej niż przed rokiem
(BZ WBK)

"W I kwartale 2016 r. grupa kapitałowa Banku Zachodniego WBK S.A. wypracowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 769,2 mln zł, tj. niższy o 43,2% r/r. Zysk należny udziałowcom Banku Zachodniego WBK S.A. wyniósł 556,5 mln zł i zmniejszył się o 46,3% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Po wyeliminowaniu z okresu bazowego jednorazowych zysków na udziałach w podmiotach powiązanych (tj. kwotę 523 mln zł ujętą w I kw. 2015 r. z tytułu rozliczenia transakcji sprzedaży i utraty kontroli nad spółkami BZ WBK-Aviva) oraz nowych obciążeń ustawowych z okresu bieżącego (tj. podatku bankowego w wys. 67,6 mln zł oraz części składki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ujętej w I kwartale 2016 r. w wysokości 8,5 mln zł), porównywalny zysk przed opodatkowaniem wzrósł o 1,7% r/r, a zysk należny udziałowcom jednostki dominującej o 0,9% r/r"- czytamy w raporcie.

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 1 124,67 mln zł wobec 1 050,21 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 472,73 mln zł wobec 459,18 mln zł rok wcześniej.

"Wyższy wynik z tytułu odsetek (+74,5 mln zł r/r) wraz z rosnącymi w zbliżonym tempie aktywami netto ustabilizowały marżę odsetkową netto Grupy na poziomie 3,59%. Wzrostom kluczowych wolumenów biznesowych towarzyszyły korzystne tendencje strukturalne takie jak: wzrost portfela kredytów gotówkowych i innych kredytów konsumenckich, zwiększenie salda niskokosztowych środków bieżących oraz stabilny poziom depozytów terminowych" - czytamy w raporcie.

W pierwszym kwartale 2016 r. marża odsetkowa netto wyniosła 3,59% i była stabilna w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., odzwierciedlając wyrównane tempo wzrostu wyniku grupy z tytułu odsetek oraz aktywów dochodowych netto, podano także.

"Wzrost wyniku z tytułu prowizji (+13,5 mln zł r/r) jest skutkiem dywersyfikacji źródeł dochodu Grupy oraz uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych takich jak: rozwój sytuacji gospodarczej, dynamika rynków finansowych, kampanie promocyjne, zmiany w środowisku regulacyjnym, wymogi konkurencji oraz zmiany prezentacyjne wynikające z dekonsolidacji BZ WBK-Aviva TUO S.A. i BZ WBK AvivaTUnŻ S.A" - podał także bank.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2016 r. wyniósł 458,26 mln zł wobec 709,86 mln zł zysku rok wcześniej.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)