Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Celon Pharma planuje przeznaczać na dywidendę ok. 20% rocznego zysku

0
Podziel się:
Celon Pharma planuje przeznaczać na dywidendę ok. 20% rocznego zysku

Celon Pharma, który dziś rozpoczął ofertę publiczną 15 mln nowych akcji, planuje wypłacać ok. 20% rocznego zysku w formie dywidendy przez najbliższych kilka lat, poinformował prezes Maciej Wieczorek.

Spółka podała w prospekcie emisyjnym, że "kierując się dotychczasową praktyką, zarząd przewiduje rekomendowanie walnemu zgromadzeniu przeznaczanie na wypłatę dywidendy 20-50% zysków rocznych, a w pozostałym zakresie zamierza wnioskować o przekazywanie zysków na dalszy rozwój spółki".

"Historycznie dywidenda kształtowała się na poziomie 20%. Dzisiaj raczej nie sądzę, abyśmy doszli do wyższych procentowo wartości w ciągu kilku lat. Spółka ma olbrzymi potencjał ciągłego wzrostu wartości" - powiedział Wieczorek podczas konferencji prasowej.

Oferta publiczna 15 mln akcji serii B spółki Celon Pharma o szacowanej wartości ok. 235 mln zł netto rozpoczęła się dziś od publikacji ceny maksymalnej i rozpoczęcia budowy księgi popytu. Cena maksymalna w ofercie ustalona została na 16,33 zł za jedną akcję.

Na podstawie prospektu ofertą objętych jest 15 000 000 akcji serii B. Zarząd oczekuje, że wpływy netto z emisji wyniosą około 235 mln zł (245 mln zł brutto). Akcje serii B oferowane są inwestorom w dwóch transzach: transzy detalicznej obejmującej 2 000 000 akcji serii B oraz transzy instytucjonalnej obejmującej 13 000 000 akcji serii B. Po podwyższeniu kapitału nowe akcje będą stanowić 33% kapitału i 25% głosów.

Oferującymi są Mercurius Dom Maklerski, Vestor DM i DM BOŚ.

"Po wstępnej odpowiedzi inwestorów wydaje się, że to była wyczekiwana oferta. Co ważne, wśród inwestorów są też ci, którzy już wcześniej zaufali Mabionowi. Spółka chce pozyskać 235 mln zł netto. Te środki będą przeznaczone na inwestycje w środki produkcji, ale - co bardzo ważne - gros środków będzie przeznaczonych na nowe projekty innowacyjne, ponieważ Celon chce w większości przeznaczyć na badania i rozwój" - powiedział prezes Mercurius DM Michał Kowalczewski podczas konferencji prasowej.

Aktualny portfel produktowy spółki można podzielić na klasyczne leki generyczne, złożone leki generyczne, tzw. leki generyczne plus oraz projekty nowych leków, w tym potencjalnych leków innowacyjnych. Firma dysponuje dwoma w pełni wyposażonymi laboratoriami do badań i rozwoju produktów leczniczych (R&D), zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych. Posiada także nowoczesny zakład wytwórczy w Kazuniu Nowym, w którym wytwarzane są suche formy farmaceutyczne.

Celem emisji akcji serii B jest pozyskanie środków na sfinansowanie wybranych projektów związanych z realizacją strategii rozwoju. Przedstawiciele spółki poinformowali, że w pierwszej kolejności będzie realizowany projekt związany z rozwojem technologicznym i rynkowym leku Salmex (35 mln zł) oraz rozbudowa mocy wytwórczych w segmencie leków wziewnych.

Do końca tego roku moce zakładu produkcyjnego powinny wzrosnąć pięciokrotnie - do 1 mln sztuk miesięcznie.

Wieczorek powiedział, że 4 listopada Celon Pharma dostarczy partnerowi z USA lek Salmex do badań klinicznych.

"Te badania będą trwały od 12 do 15 miesięcy. Potem kolejny rok trzeba doliczyć a rejestrację, więc będziemy mogli sprzedawać tam za ok. 24-28 miesięcy" - powiedział prezes.

W segmencie neurologii spółka rozwija obecnie lek antydepresyjny, oparty o ketaminę, który zamierza wprowadzić do obrotu w ciągu 5-6 lat.

"W przypadku leku zawierającego tiotropium w najbliższym roku powinniśmy zakończyć program kliniczny, a pod koniec roku 2018 lek powinien trafić do obrotu. Mamy tu do czynienia z olbrzymim rynkiem" - powiedział prezes.

Środki zostaną także przeznaczone na rozwój badawczy i rynkowy leku zawierającego tiotropium (40 mln zł), budowę centrum badawczo­-rozwojowego (35 mln zł), rozwój nowego leku biopodobnego do ranibizumabu (30 mln zł; na realizację projektu dodatkowo planowane jest dofinansowanie ze środków UE w wysokości około 30 mln zł), rozwój nowego leku opartego na ketaminie (65 mln zł), rozwój portfolio pozostałych leków innowacyjnych (30 mln zł), podano w prospekcie.

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Spółka dysponuje własnym laboratorium badawczo-­rozwojowym, dzięki czemu może rozwijać własne technologie farmaceutyczne wykorzystując posiadane zaplecze laboratoryjno­-sprzętowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)