Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny ropy znowu w dół. Kluczowy będzie Iran

0
Podziel się:

Zapasy ropy w USA są coraz wyższe. W ubiegłym tygodniu wzrosły one o 2,57 mln baryłek do 458 mln baryłek.

Ceny ropy znowu w dół. Kluczowy będzie Iran
(Sergio Russo/Flickr (CC BY-SA 2.0))
bELfSAqd

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po mocnym wzroście podczas poprzedniej sesji - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,47 dolarów, po zniżce o 45 centów, czyli 1 proc. Jak wskazują analitycy, teraz kluczowe dla notowań surowca będzie to, co stanie się z Iranem.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 6 centów do 48,83 USD za baryłkę.

Zapasy ropy w USA są coraz wyższe. W ubiegłym tygodniu wzrosły one o 2,57 mln baryłek do 458 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Analitycy oceniali tymczasem, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy wzrosły o 900 tys. baryłek. Są one obecnie o 100 mln baryłek wyższe niż wynosi średnia 5-letnia o tej porze roku.

bELfSAqf

Jak podał Departament Energii, rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,95 mln baryłek do 150,9 mln baryłek. Dodał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 0,38 mln baryłek do 214,55 mln baryłek.

- Teraz kluczowe dla rynków ropy jest to, co stanie się z Iranem - ocenia Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. W czwartek Demokraci w Senacie USA zablokowali przyjęcie przez republikańską większość rezolucji, by unieważnić porozumienie mocarstw - w tym USA - z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. Chodzi o zawarte 14 lipca przez Teheran i sześć mocarstw (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) porozumienie, które przewiduje, że Iran radykalnie ograniczy swój program nuklearny, co ma uniemożliwić mu wejście w posiadanie broni jądrowej.

W zamian za to Zachód zobowiązał się do stopniowego znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. Porozumienie zaakceptowała już Rada Bezpieczeństwa ONZ.

- Mamy na dodatek dalszy wzrost amerykańskich zapasów paliw, co jeszcze potwierdza, że konieczne jest cięcie produkcji ropy, bo sezon wakacyjnych wyjazdów w USA już jest za nami - wskazuje dalej Spooner.

bELfSAql

W czwartek ropa w USA zdrożała o 1,77 dolarów, czyli 4 proc., do 45,92 dolarów za baryłkę. W tym tygodniu spadek cen ropy na NYMEX w Nowym Jorku wynosi 0,7 proc.

bELfSAqG
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)