Notowania

Trump może odetchnąć z ulgą. Gospodarka przyśpieszyła

Po słabszych od oczekiwań danych o produkcie narodowym brutto w USA za czwarty kwartał 2016 roku, spowodowanych w dużej mierze wzrostem kursu dolara, rynki z uwagą obserwują kolejne dane nadchodzące z gospodarki. Te podane w środę wskazują, że nie ma się czego obawiać i w pierwszym miesiącu urzędowania prezydenta optymizm jest większy niż prognozowano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gage Skidmore/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Po słabszych od oczekiwań danych o produkcie narodowym brutto w USA za czwarty kwartał 2016 roku, spowodowanych w dużej mierze wzrostem kursu dolara, rynki z uwagą obserwują kolejne dane nadchodzące z gospodarki. Te podane w środę wskazują, że nie ma się czego obawiać i w pierwszym miesiącu urzędowania prezydenta Trumpa optymizm jest większy niż prognozowano.

Publikowane w ubiegłym tygodniu dane o PKB Stanów Zjednoczonych za czwarty kwartał okazały się gorsze od oczekiwań. Zamiast spodziewanego wzrostu 2,2 proc. był tylko 1,9 proc.

Analiza przyczyn pogorszenia wskazywała umocnienie dolara po entuzjastycznej reakcji rynku walutowego na plany Donalda Trumpa. Handel zagraniczny wykazał duży minus i zredukował pozytywny efekt wzrostu konsumpcji.

Styczniowe dane całkowicie zacierają ten lekko negatywny obraz. Według podanych w środę wskaźników, zatrudnienie w styczniu rosło najszybciej od ponad roku, a nastroje w branży przemysłowej są znakomite.

Tak dobrze nie było od lat

Firma Automated Data Processing (ADP) monitorująca rynek pracy wskazała, że zatrudnienie wzrosło o 246 tys. osób w styczniu, co jest wynikiem nie tylko dużo lepszym od prognoz - i to o aż 81 tysięcy osób - ale i najlepszym od grudnia 2015 roku. Na ich potwierdzenie rynek będzie czekał do piątku, kiedy ukażą się oficjalne dane Departamentu Pracy.

Dobre nastroje w przemyśle poparte zostały jednak już w środę indeksem ISM, który bada nastawienie menadżerów do spraw zakupów w firmach prywatnych.

Indeks, którego neutralna wartość jest na poziomie 50 pkt. (powyżej jest wzrost) osiągnął w styczniu wartość 56 pkt. co jest najlepszym wynikiem od listopada 2014 roku.

Analitycy rynku oczekiwali poziomu dużo niższego, bo 55 pkt., po grudniowych - i tak dobrych - 54,5 pkt.

Składowe indeksu ISM pokazują, że przemysł ma dużą ochotę do zatrudnienia oraz nie może narzekać na zamówienia.

Sub-indeks ISM dotyczący zatrudnienia skoczył do 56,1 pkt. z 53,1 pkt, miesiąc wcześniej. Lepsze wskazania w historii były w drugiej połowie 2014 roku, w latach 2010-2011, krótko w 2004, a przedtem w... 1988 roku.

Jeśli chodzi o nowe zamówienia w przemyśle - też sytuacja w styczniu wygląda bardzo dobrze. Sub-indeks ISM dla zamówień osiągnął wartość 60,4 pkt., nieznacznie lepiej niż w grudniu i są to najlepsze dane od listopada 2014 r.

Gospodarka USA ma jak widać bardzo optymistyczne oczekiwania na najbliższą przyszłość. Potwierdzone musi to być jeszcze realizacją deklaracji Trumpa o cięciach podatkowych, czy kroki deregulacyjne.

Na razie uwagę mediów przykuwają co prawda bardziej tematy typu ograniczenia w imigracji muzułmanów i budowa muru na granicy z Meksykiem, ale pojawiła się i pierwsza jaskółka wolności gospodarczej, jak dekret o tym, by rządowe agencje musiały w miejsce nowego przepisu likwidować dwa stare.

Tagi: doland trump, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-02-2017

wranglerA kogo to dziwi?- Tam gdzie rządzi prawica, gospodarka przyśpiesza; a tam, gdzie rządzi lewactwo i libertyństwo- gospodarka spowalnia, następuje … Czytaj całość

01-02-2017

madonnaameryka od wielu 10leci ma nareszcie prezydenta czlowieka -duza nadzieja dla USA a i dla europy ,rozumowanie jest proste skoro celebryci na zamowienie … Czytaj całość

01-02-2017

kaliA przecież miało być dno. Jeszcze wczoraj było. To czemu dziś ruszyło? Wynika z tego , że wszystkich analityków można wyrzucić na zbity pysk ( … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)