Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ekoplast rezygnuje z debiutu na giełdzie. Znalazł inwestora

0
Podziel się:

Za pieniądze funduszu Capital Partners w rok zamierza potroić moce produkcyjne.

Polski producent okien, znany przede wszystkim za granicą, zrezygnował z wejścia na NewConnect.
Polski producent okien, znany przede wszystkim za granicą, zrezygnował z wejścia na NewConnect. (Michał Dyjuk/Reporter)

Bardziej opłacalne od debiutu na giełdzie okazuje się pozyskanie pojedynczego, dużego inwestora. Tak jest w przypadku Ekoplastu. Polski producent okien, znany przede wszystkim za granicą, zrezygnował z wejścia na NewConnect. Za pieniądze funduszu Capital Partners w rok zamierza potroić moce produkcyjne.

Polska producentami okien stoi. Według Ministerstwa Gospodarki na naszym rynku działa około 2,5 tys. firm. To plasuje nas w samej czołówce Europy. Całą produkcję szacuje się na kilkanaście milionów rocznie. Wśród najpopularniejszych marek są: Drutex, Oknoplast, Dako czy Fakro, które z powodzeniem konkurują również za granicą.

Do grona liderów aspiruje także krakowski Ekoplast, który 90 proc. sprzedaży ma poza Polską. Eksportuje okna głównie do Francji. Ambitne plany rozwoju zakładały m.in. wejście na giełdę, dzięki czemu spółka miała pozyskać pieniądze na inwestycje. Po roku od szumnych zapowiedzi pomysł debiutu na GPW został zawieszony. Bardziej opłacalna okazała się sprzedaż akcji inwestorowi.

"W grudniu 2016 roku Ekoplast zamierzał pozyskać finansowanie poprzez warszawską giełdę, ale spółką zainteresowali się specjaliści private equity z grupy Capital Partners. Rozmowy o wspólnym budowaniu wartości okazały się owocne i zamiast przeprowadzenia IPO, akcje nowej emisji trafiły do portfela CP FIZ, zarządzanego przez TFI Capital Partners" - czytamy w komunikacie Ekoplastu.

- Jesteśmy pewni, że w obecnej fazie rozwoju Ekoplastu fundusz Capital Partners w akcjonariacie zdecydowanie mocniej przyspieszy rozwój i budowanie wartości spółki niż wejście na giełdę. Oprócz wsparcia finansowego możemy również liczyć na cenne know-how w zakresie strategii, działalności operacyjnej czy sfery finansowej - komentuje Dariusz Chwastek, współzałożyciel i prezes Ekoplastu.

Spółka nie zdradza jakie pieniądze wniósł nowy inwestor, ale zapewnia, że ma już środki na budowę nowej fabryki. Całkowity koszt budowy szacuje na 25 mln zł, z czego 7,5 mln zł pochodzi z dotacji unijnych.

- Nowy zakład będzie miał około trzykrotnie wyższe moce produkcyjne niż obecny i zapewni nam możliwość dalszego dynamicznego rozwoju, który był hamowany przez niewystarczające zaplecze produkcyjne - podkreśla prezes Chwastek.

Hala produkcyjna o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych oraz magazyn o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych powstają w Wieliczce i całkowicie zastąpią obecną lokalizację w Krakowie, która zostanie sprzedana. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2018 roku.

Ekoplast zamierza w najbliższych latach dynamicznie zwiększać sprzedaż zarówno we Francji, jak i innych krajach Europy Zachodniej.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)