Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
07.03.2016 09:01

Euler Hermes: Liczba upadłości firm spadła r/r do 54 w lutym

Podziel się
Dodaj komentarz

Liczba upadłości firm w lutym br. wyniosła 54 wobec 60 rok wcześniej, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Oznacza to spadek o 10% r/r.

"Liczba upadłości zmniejszyła się w czterech województwach, w większości zaś była taka sama jak w ubiegłym roku. Firmy, które zniknęły z rynku zatrudniały wg. ostatnich dostępnych danych łącznie ok. 1 200 osób, a ich tak liczony (razem) roczny obrót wynosił ok 280 mln złotych. Firmy, które upadły w lutym traciły w ubiegłych latach udziały w rynku (odmiennie niż w poprzednich miesiącach" - czytamy w raporcie.

Euler Hermes podkreśla, że oprócz płynności (niskie marże) przyczyną upadłości był też problem z popytem, przekładający się na znaczący, bo 45% w ciągu 3 lat, spadek obrotów. Obydwie te przyczyny wiązać można z postępującą w wielu branżach koncentracją, na której tracą lokalne podmioty.

W głównych sektorach gospodarki liczba upadłości spadła w hurcie (9 wobec 12 rok wcześniej), natomiast wzrosła w usługach (20 wobec 19) i w budownictwie (7 wobec 6). W produkcji pozostała na jednakowym poziomie 14 upadłości.

Firmy, które upadły w lutym, traciły w ubiegłych latach udziały w rynku (odmiennie niż przypadki upadłości firm z poprzednich miesięcy). Po rekordowym w ich grupie pod względem obrotów roku 2011 (510 mln złotych) w następnych latach notowały w większości jego zmniejszenie - w ciągu trzech olejnych lat ich zsumowany obrót zmniejszył się o 45%, podał także Euler Hermes.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz