Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Euro to solidna waluta". Rozmowy o Brexit muszą być szybkie

8
Podziel się:

Agencja Reutera przypomina, że wiele banków mających siedzibę w finansowej części stolicy Wielkiej Brytanii działa na mocy tzw. paszportu UE.

"Euro to solidna waluta". Rozmowy o Brexit muszą być szybkie
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

- Rozmowy w sprawie Brexitu muszą być przeprowadzone szybko, aby ograniczyć wszelkie niewiadome - powiedział członek rady zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego Francois Villeroy de Galhau. Dodał, że londyńskie City może utracić "paszport UE".

Agencja Reutera przypomina, że wiele banków mających siedzibę w finansowej części stolicy Wielkiej Brytanii działa na mocy tzw. paszportu UE. Mechanizm ten pozwala im w sposób nieograniczony operować na rynkach finansowych innych państw Wspólnoty.

Podczas wywiadu dla radia France Inter Villeroy de Galhau powiedział, że wychodząc z Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie będzie mogła zachować korzyści płynących z tego rozwiązania.

- Mamy pewien precedens w postaci norweskiego modelu Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który umożliwiłby Wielkiej Brytanii zachowanie dostępu do wspólnego rynku, jednak wymagałoby to wdrożenia wszystkich praw Wspólnoty - dodał.

- Paradoksem byłoby wyjście z Unii Europejskiej i jednoczesne stosowanie się do wszystkich jej praw, jednak to jedyne rozwiązanie umożliwiające im dostęp do wspólnego rynku - wskazał Villeroy de Galhau.

Oceniając skutki Brexitu, Villeroy de Galhau podkreślił, że banki centralne efektywnie radzą sobie ze skutkami tego wydarzenia. - Euro to solidna waluta. To co się stało w czwartek, było oczywiście złą wiadomością, głównie dla Wielkiej Brytanii. Oczywiście europejska gospodarka odczuje negatywne konsekwencje tego wydarzenia, jednak będą one znacznie bardziej ograniczone od tych, które eksperci prognozują dla brytyjskiej gospodarki - dodał.

Brytyjczycy zagłosowali w czwartkowym referendum za opuszczeniem UE. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników w piątek premier David Cameron zapowiedział, że poda się do dymisji - ze stanowiska ma ustąpić do października. Jak podała brytyjska komisja wyborcza, za Brexitem w czwartkowym referendum zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Liderzy instytucji unijnych oczekują, że rząd w Londynie wprowadzi w życie decyzję obywateli Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE tak szybko, jak to możliwe. - Wszelkie opóźnienia niepotrzebnie przedłużą niepewność - napisali we wspólnym oświadczeniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz premier sprawującej prezydencję UE Holandii Mark Rutte.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
tylkoikol
6 lat temu
właśnie € jest gów..nem bez pokrycia nie wiadomo jakie państwo za nie odpowiada.
POLAk1
6 lat temu
SZYBKO TO mają wyjsć kolejne państwa z UE1111
Frania
6 lat temu
I bardzo dobrze niech wychodzą jak najszybciej. Zobaczymy co na tym ugrają. Niech ponoszą konsekwencję swojej głupoty.
mn
6 lat temu
Dostana ostro w du.. aby inni nie probowali. UE podburzyla stado, ktore zatanczylo jak im zagrali. Jak plan wypali to nikt sie nie odwazy jesli GB polegnie. Teraz beda kuc zelazo, jeszcze gieldy nie ostygly, a juz po nocach debatuja jak ich najszybciej odlaczyc od systemu.
tom
6 lat temu
Polacy ,przecież możecie jechać do innych krajów. Anglików zostawcie ze swoją królową.