Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

fDi Intelligence: W Polsce najwięcej miejsc pracy w Europie dzięki BIZ (aktual.)

0
Podziel się:

W dzisiejszej depeszy w 6. akapicie podaliśmy, że Warszawa przyciągnęła inwestycje o największej deklarowanej liczbie miejsc pracy, tymczasem stolica Polski znalazła się pod tym względem na drugim miejscu, za Bukaresztem. Liczba deklarowanych miejsc pracy pozostaje bez zmian.

fDi Intelligence: W Polsce najwięcej miejsc pracy w Europie dzięki BIZ (aktual.)

Poniżej zaktualizowana wersja depeszy

Polska przyciągnęła bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) typu greenfield o największej liczbie miejsc pracy w Europie w 2017 r., znalazła się też na 5. miejscu pod względem liczby projektów greenfield, wynika z raportu "fDi Intelligence: Global greenfield investment trends".

"Liczba projektów BIZ w Polsce wzrosła o 24% do 338, co dało jej 5. miejsce w Europie. Kraj znalazł się na 1. miejscu pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki projektom FDI w 2017 r., przy wzroście o 53%" - czytamy w raporcie.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) podkreśliła w komentarzu do raportu, że wyłączając Wielką Brytanię i Rosję, Polska zajęła trzecie miejsce w Europie pod względem liczby projektów BIZ typu "greenfield".

"Ponad 99 tys. zatrudnienia daje nam niepodważalną pozycję lidera w skali naszego kontynentu. Za nami, z 80 tys. miejscami pracy jest zarówno zdetronizowana Wielka Brytania, jak i Rosja (70 tys.)" - skomentował wiceprezes PAIH Krzysztof Senger, cytowany w komunikacie.

Agencja zwróciła też uwagę, że szacowana łączna suma wydatków zagranicznych inwestorów w naszym kraju wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14,8 mld USD. Poprawił się również całkowity udział capeksu BIZ w Polsce w europejskim rynku - z 6% w 2016 r. do 8% w 2017 r.

"Wyniki fDi Intelligence za 2017 r. są także bardzo korzystne dla Warszawy, gdyż zaraz po Bukareszcie (24 tys.) przyciągnęła inwestycje o największej deklarowanej liczbie miejsc pracy (17.8 tys.). Co więcej, w kategorii liczby projektów inwestycyjnych (81) wyprzedza takie aglomeracje jak Berlin (76) czy Moskwa (64). Interesująca jest przeciętna wartości realizowanych BIZ. Warszawa ustąpiła w Europie jedynie Edynburgowi i Moskwie" - napisano też w komunikacie.

"To znaczy, że obecnie należy do jednej z najbardziej atrakcyjnych stolic Starego Kontynentu" - wskazał Senger.

Jak podkreślił, przyciąga szczególnie inwestorów z sektora usług dla biznesu. "Flagowymi przykładami są JP Morgan, który ma zatrudnić ok. 3 tys. specjalistów oraz Johnson&Johnson, otwierający tutaj swoje globalne centrum doskonałości" - dodał. Realizację obu inwestycji wsparła PAIH.

fDi Intelligence szacuje, że łącznie, w zeszłym roku do Europy napłynęły inwestycje o wartości blisko 183 mld dolarów (wzrost o 14% r/r.), tworząc ponad 578,6 tys. miejsc pracy (wzrost o 12% r/r.).

fDi Intelligence - pion analityczny fDi Magazine - modeluje i agreguje dane sygnale o projektach inwestycyjnych typu greenfield.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)