Notowania

Fed utrzymał stopy procentowe. Najważniejsza decyzja przesuwa się w czasie

Na niezmienionym poziomie amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe. Tak zwana stopa rezerwy federalnej utrzyma się na poziomie 0,25-0,5 proc. Bankierzy nie zdecydowali się jeszcze na podwyżkę, bo Brexit zwiększył ryzyko na rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na niezmienionym poziomie amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe. Zakres oprocentowania dla funduszy federalnych utrzyma się na poziomie 0,25-0,5 proc. Bankierzy nie zdecydowali się jeszcze na podwyżkę, bo Brexit zwiększył ryzyko na rynku.

Tylko 3-procentowe szanse dawał środowej podwyżce stóp procentowych Fed rynek kontraktów terminowych w Chicago. Federalny Komitet Otwartego Rynku faktycznie powstrzymał się od podejmowania decyzji. Choć jeszcze w grudniu zapowiadał, że w tym roku podwyżki będą dwie, a być może nawet trzy, rynek ocenia, że nie będzie nawet jednej.

Szansa, że wyższe stopy będą już w grudniu to w ocenie rynku 49,3 proc. a powyżej 50 proc. daje się dopiero terminowi 1 lutego przyszłego roku. Jak wskazują analitycy rynku z komunikatu przebrzmiewała jednak optymistyczna nuta odnośnie gospodarki. A to może wskazywać, że jeśli nie będzie gorszych wskaźników makroekonomicznych po Brexit, to droga ku podwyżce może być otwarta.

Z dziesięciu członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku tylko jeden - Estera L. George głosowała za podwyżką do 0,5-0,75 proc.

W reakcji na brak decyzji dolar natychmiast się umocnił względem euro, dochodząc do najwyższego poziomu dnia. Straty pogłębiły ceny ropy. Amerykańska ropa WTI spadła o 2,5 proc., a europejska Brent o 3,2 proc. Akcje na Wall Street nieznacznie odbiły w górę.

Rozważania o podwyżce to najważniejsza sprawa nurtująca światowy rynek finansowy. W sytuacji dodruku pieniądza przez Europejski Bank Centralny oraz Bank Japonii, dolar stałby się przy wyższych stopach bardzo mocny. Po prostu więcej byłoby chętny na zakup dolarowych papierów dłużnych przy wyższym oprocentowaniu.

Jednocześnie środki zaczęłyby odpływać z rynków akcji. Po pierwsze wyższe oprocentowanie kredytów to wyższe koszty dla firm, a po drugie większa motywacja, żeby kupować obligacje, a nie akcje.

Coraz lepiej w gospodarce USA, czy coraz bliżej podwyżki stóp?

Jak podaje Komitet w komunikacie po dwudniowym posiedzeniu, informacje, które ukazały się od poprzedniego posiedzenia w czerwcu wskazują, że rynek pracy jest coraz mocniejszy a aktywność ekonomiczna rośnie w umiarkowany sposób. Poprawa na rynku pracy była bardzo duża w czerwcu po słabym maju. Z drugiej strony wynagrodzenia i inne wskaźniki rynku pracy wskazują na większą intensywność pracy w ostatnich miesiącach.

Wydatki gospodarstw domowych rosły w czerwcu dynamicznie, ale z drugiej strony inwestycje biznesu w majątek trwały przyrastały wolno. Inflacja utrzymywała się poniżej docelowego dla Komitetu poziomu 2 proc., częściowo odwzorowując spadki w cenach energii i importu towarów z wyjątkiem paliw.

Celem statutowym Fed jest maksymalizacja zatrudnienia i jednocześnie stabilności cen. Obecnie Federalny Komitet Otwartego Rynku spodziewa się, że stopniowe dostosowanie w polityce monetarnej spowoduje, że aktywność ekonomiczna będzie się rozwijać w umiarkowany sposób a wskaźniki rynku pracy będą mocniejsze.

Ryzyko w bliskim terminie dla rozwoju gospodarki się zmniejszyło. Komitet uważnie obserwuje inflację i rozwój międzynarodowej gospodarki.

Tagi: stopy procentowe, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2016

jot dwadzieściatrzy znównadajeUffffffff, dzięki ci amerykańska Rezerwo !!! A kiedy wygłosi orędzie w tej sprawie słynny bankier Swetru ? Czy ktoś widział go, gdzie przebywa, czy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)