Notowania

Fitch: Zadłużenie polskich spółek energetycznych i paliwowych będzie rosnąć

Agencja Fitch Ratings przejrzała finanse polskich spółek energetyczno-paliwowych. Prognozuje, że ich dług wzrośnie w kolejnych trzech latach. Duży wpływ na to będzie mieć planowane przejęcie Lotosu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(777546 / pixabay.com (CC0 Public Domain))
Finanse spółek energetycznych i paliwowych pod lupą ekonomistów.

- Spodziewamy się, że zadłużenie brutto wzrośnie do 60 mld zł w latach 2019-2021 - powiedział Artur Galbarczyk podczas konferencji "Credit Outlook 2019: European Energy, Oil & Gas, and Utilities".

Ekspert agencji Fitch wskazał, że na wzrost zadłużenia wpływ będzie mieć m.in. przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen (szacowany wpływ to 9 mld zł).

Ocenia, że całkowite nakłady inwestycyjne zwiększały się w ostatnich latach i teraz można się spodziewać ich zmniejszania w ciągu najbliższych trzech lat.

Galbarczyk przypomina, że w 2019 roku przypada czas na wykupienie niektórych obligacji PKN Orlen, Tauronu i Energi oraz euroobligacji PGE.

- Pytanie brzmi, czy będą one refinansowane, a jeżeli tak, to w jaki sposób - zastanawia się ekspert Fitch.

Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Zdaniem analityków agencji, na sytuację finansową spółek będą mieć też wpływ rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, mimo tego, że będą one odzwierciedlone zarówno w cenach hurtowych, jak i dla gospodarstw domowych. Ekspozycja na emisje CO2 to jeden z czynników branych pod uwagę przez Fitch przy określaniu ratingów.

- Inwestycja w budowę Elektrowni Ostrołęka C jest niekorzystna kredytowo, ale ten wpływ jest równoważony, więc ogółem projekt ten nie wpływa na zmianę ratingów spółek - ocenia Galbarczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, fitch, zadłużenie, energetyka, paliwa, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2018

Byki zbierają siły !!!!!BIOTON !!!. Spółka wraca do łask inwestorów. Myślę, że to początek wielkiej Hossy. Spólka ma niesamowity potencjał, i poważny kapitał zaczyna to … Czytaj całość

05-12-2018

say what againJedyny sposob na zachamowanie spirali zadluzenia polskich spolek energetycznych to podniesienie ceny pradu dla gospodarstw domowych o 200% a nawet … Czytaj całość

05-12-2018

KoksCo to za brednie to to nawet nie jest logicznie.😂😂😂

Rozwiń komentarze (3)

Wybrane dla Ciebie