Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Fitch: Zadłużenie polskich spółek energetycznych i paliwowych będzie rosnąć

3
Podziel się:

Agencja Fitch Ratings przejrzała finanse polskich spółek energetyczno-paliwowych. Prognozuje, że ich dług wzrośnie w kolejnych trzech latach. Duży wpływ na to będzie mieć planowane przejęcie Lotosu.

Finanse spółek energetycznych i paliwowych pod lupą ekonomistów.
Finanse spółek energetycznych i paliwowych pod lupą ekonomistów. (777546 / pixabay.com (CC0 Public Domain))

- Spodziewamy się, że zadłużenie brutto wzrośnie do 60 mld zł w latach 2019-2021 - powiedział Artur Galbarczyk podczas konferencji "Credit Outlook 2019: European Energy, Oil & Gas, and Utilities".

Ekspert agencji Fitch wskazał, że na wzrost zadłużenia wpływ będzie mieć m.in. przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen (szacowany wpływ to 9 mld zł).

Ocenia, że całkowite nakłady inwestycyjne zwiększały się w ostatnich latach i teraz można się spodziewać ich zmniejszania w ciągu najbliższych trzech lat.

Galbarczyk przypomina, że w 2019 roku przypada czas na wykupienie niektórych obligacji PKN Orlen, Tauronu i Energi oraz euroobligacji PGE.

- Pytanie brzmi, czy będą one refinansowane, a jeżeli tak, to w jaki sposób - zastanawia się ekspert Fitch.

Zobacz także: Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Zdaniem analityków agencji, na sytuację finansową spółek będą mieć też wpływ rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, mimo tego, że będą one odzwierciedlone zarówno w cenach hurtowych, jak i dla gospodarstw domowych. Ekspozycja na emisje CO2 to jeden z czynników branych pod uwagę przez Fitch przy określaniu ratingów.

- Inwestycja w budowę Elektrowni Ostrołęka C jest niekorzystna kredytowo, ale ten wpływ jest równoważony, więc ogółem projekt ten nie wpływa na zmianę ratingów spółek - ocenia Galbarczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Koks
4 lata temu
Co to za brednie to to nawet nie jest logicznie.😂😂😂
say what agai...
4 lata temu
Jedyny sposob na zachamowanie spirali zadluzenia polskich spolek energetycznych to podniesienie ceny pradu dla gospodarstw domowych o 200% a nawet 300% . Nauczy to Polakow oszczedzac na pradzie podobnie jak bezprotestu oszczedzaja dzis na wodzie .
Byki zbierają...
4 lata temu
BIOTON !!!. Spółka wraca do łask inwestorów. Myślę, że to początek wielkiej Hossy. Spólka ma niesamowity potencjał, i poważny kapitał zaczyna to dostrzegać.