Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch podtrzymał ratingi BBB/ A+(pol) Białegostoku, perspektywa stabilna

0
Podziel się:
Fitch podtrzymał ratingi BBB/ A+(pol) Białegostoku, perspektywa stabilna

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi (IDR) miasta Białystok dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie BBB i krajowy rating długoterminowy na poziomie A+(pol), podała agencja. Perspektywa ratingów jest stabilna.

"Ratingi miasta odzwierciedlają wysoką zdolność Białegostoku do finansowania inwestycji ze środków własnych dzięki wysokim stanom środków na rachunkach oraz efektywnemu pozyskiwaniu dotacji unijnych na realizowane inwestycje. Ratingi biorą również pod uwagę umiarkowane zadłużenie bezpośrednie miasta, które spadało w ciągu ostatnich trzech lat. Ratingi odzwierciedlają także umiarkowane zadłużenie spółek miejskich, które realizowały inwestycje finansując je z dotacji unijnych oraz długu. Biorą one również pod uwagę nadal zadowalające chociaż podlegające pewnym wahaniom wyniki operacyjne miasta" - czytamy w komunikacie.

Fitch spodziewa się, że wyniki operacyjne Białegostoku będą stabilne w latach 2016-2018, gdy wyłączy się dochody o jednorazowym charakterze. Nadwyżka operacyjna będzie wynosić średnio około 80 mln zł i stanowić 5-6% dochodów operacyjnych.

W 2016r. pozytywny wpływ na wyniki operacyjne miasta będą miały wpływy o jednorazowym charakterze z tytułu kar umownych od wykonawcy stadionu z tytułu opóźnień w realizacji projektu. W rezultacie w 2016r. nadwyżka operacyjna miasta może wynieść 100 mln zł i stanowić 7% dochodów operacyjnych (71 mln zł w 2015r.), podano w materiale.

"Fitch prognozuje, że w latach 2016-2018 wydatki majątkowe Białegostoku mogą wynieść łącznie 1,1 mld zł (średnio 20% wydatków ogółem rocznie) w związku z przygotowaniami miasta do realizacji inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. W oparciu o dobre wyniki miasta w pozyskiwaniu dotacji unijnych w ramach perspektywy UE na lata 2007-2013 Fitch zakłada, że Białystok nadal będzie otrzymywać znaczne środki unijne na dofinansowanie programu inwestycyjnego w latach 2016-2018. W rezultacie powyżej 70% wydatków majątkowych będzie finansowanych z dochodów majątkowych oraz około 15% z nadwyżki bieżącej miasta. Pozostała część wydatków majątkowych będzie sfinansowana z gotówki oraz z nowego długu" - czytamy dalej.

Fitch postrzega wysoki poziom wolnych środków Białegostoku jako pozytywny czynnik ratingu. W 2015r. gotówka na rachunkach miasta wynosiła średnio 180 mln zł i przewyższała roczną obsługę zadłużenia 3,1 raza. Agencja spodziewa się, że część z tych środków zostanie wykorzystana w celu pokrycia obsługi długu oraz wydatków majątkowych w 2016r., ale płynność miasta pozostanie nadal dobra w średnim okresie, na poziomie około 50 mln zł.

Fitch spodziewa się, że w 2016r. zadłużenie Miasta będzie nadal spadać, podobnie jak miało to miejsce w 2014 i 2015 roku. Może ono spaść do około 600 mln zł na koniec roku (643 mln zł na koniec 2015r.), tj. do poziomu 42% dochodów bieżących. Następnie zacznie ono rosnąć od 2017r. w wyniku realizacji nowych inwestycji. Jednak zdaniem Fitch w 2018r. będzie ono nadal niższe niż w 2013r. Może ono wynosić około 750 mln zł i stanowić 50% dochodów bieżących, tj. umiarkowany poziom w porównaniu do innych miast z grupy porównawczej, podsumowano w komunikacie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)