Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fitch podtrzymał ratingi Białegostoku na poziomie BBB, perspektywa stabilna

0
Podziel się
Fitch podtrzymał ratingi Białegostoku na poziomie BBB, perspektywa stabilna
bErgUuqJ

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi (IDR) Białegostoku dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie BBB oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie A+(pol). Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja.

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienioną opinię Fitch, że zadłużenie bezpośrednie oraz pośrednie Białegostoku pozostanie umiarkowane w średnim okresie, pomimo realizacji zakrojonego na szeroką skalę programu inwestycyjnego. Potwierdzenie to bierze również pod uwagę oczekiwania Fitch, że wyniki operacyjne miasta pozostaną zadowalające, nawet przy braku wpływów o charakterze jednorazowym" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Fitcha, w latach 2017-2019 nadwyżka operacyjna Białegostoku będzie wynosić 95 mln zł, tj. ok. 6-7% dochodów operacyjnych. Zadłużenie miasta od 2017 r. może ponownie rosnąć i w średnim okresie i nie przekroczy 800 mln zł lub 50% dochodów bieżących. Obsługa długu (włączając spłatę rat i odsetek) może wzrosnąć z 83 mln zł w 2016 r. do około 100 mln zł rocznie w latach 2017-2019 w związku z planowanymi wykupami obligacji.

bErgUuqL

Zdaniem agencji, ratingi mogą zostać podniesione, jeśli Białystok poprawi wyniki operacyjne, w wyniku których nadwyżka operacyjna będzie stale wyższa od obsługi długu oraz gdy utrzyma wskaźnik zadłużenia bezpośredniego do nadwyżki bieżącej na poziomie około ośmiu lat.

"Negatywny wpływ na ratingi Białegostoku będzie miało także pogorszenie się zdolności miasta do finansowania inwestycji ze środków własnych, tj. gdy nadwyżka bieżąca powiększona o dochody majątkowe będzie regularnie finansować poniżej 70% wydatków majątkowych" - podsumowano.

bErgUurm
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)