Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fitch potwierdził ratingi BBB-/A(pol) dla obligacji MPK Łódź

0
Podziel się
Fitch potwierdził ratingi BBB-/A(pol) dla obligacji MPK Łódź
bEhByeZN

Fitch Ratings potwierdził rating długoterminowy w walucie krajowej na poziomie BBB- oraz krajowy rating długoterminowy na poziomie A(pol) dla programu emisji obligacji przychodowych wyemitowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź Sp. z o.o. (MPK), podała agencja.

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla nasze oczekiwanie, że płynność programu oraz jego zabezpieczenia pozostaną dobre aż do pełnego wykupu obligacji oraz, że program jest skutecznie oddzielony od pozostałego ryzyka operacyjnego spółki" - czytamy w komunikacie.

Według agencji, Łódź wypłaca spółce regularnie wynagrodzenie za usługi przewozowe Łódzkim Tramwajem Regionalnym (ŁTR), na którego budowę MPK wyemitowało obligacje przychodowe o początkowej wartości 166 mln zł.

bEhByeZP

"Do wykupu pozostają obligacje na kwotę 94 mln zł, co stanowiło 36% zadłużenia spółki na koniec maja 2016 r. Wynagrodzenie to razem z ustalonymi corocznymi dokapitalizowaniami spółki przez miasto znacznie przewyższają roczne zobowiązania wobec obligatariuszy obligacji przychodowych" - czytamy także.

Fitch prognozuje, że do 2021 r. wynagrodzenie za usługi ŁTR oraz dokapitalizowania MPK będą przewyższać co najmniej 1,7 raza roczne zobowiązania z tytułu obsługi obligacji przychodowych, co ogranicza ryzyko dla obligatariuszy.

"Zakładamy również, że dobra płynność programu obligacji przychodowych utrzyma się aż do wykupu obligacji w 2030 r. W ostatnim okresie rozliczeniowym (czerwiec 2015 r. - maj 2016 r.) miasto przekazało spółce łącznie 30,9 mln zł, kwotę trzykrotnie wyższą niż zobowiązania z tytułu obsługi obligacji (9,7 mln zł)" - podkreślono w materiale.

MPK jest podmiotem wewnętrznym świadczącym usługi transportu publicznego na terenie Łodzi i z tego powodu ma strategiczne znaczenie dla miasta, jedynego właściciela spółki. Zdaniem Fitcha, miasto jest zobowiązane do zapewnienia zdolności finansowej MPK, w tym do dodatkowego wsparcia finansowego w razie potrzeby.

bEhByfaq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)