Notowania

giełda
07.06.2018 10:06

FPP: MPiT powinno przedstawić kilku kandydatów na Rzecznika Praw Przedsiębiorców

Warszawa, 07.06.2018 (ISBnews) - Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) popiera utworzenie instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców i uważa, że najlepiej byłoby, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało Radzie Dialogu Społecznego kilku niezależnych, apolitycznych kandydatów na to stanowisko, podała Federacja.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera utworzenie instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców, jednak postuluje, by nie był to polityk - bez względu na to, jaką partię miałby reprezentować. To instancja, do której będzie można się odwołać w sytuacjach wątpliwych - dlatego powinien dokładnie rozumieć i znać problemy, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy. Nie może być jakichkolwiek związków z polityką na takim stanowisku. Najlepszym kandydatem byłby doświadczony prawnik - ponieważ rolą Rzecznika Praw Przedsiębiorców będzie rozstrzyganie spornych kwestii prawnych pomiędzy przedsiębiorcami a administracją, często niejednoznacznych i skomplikowanych. Byłoby też wskazane, by osoba powołana na tę funkcję nie zajmowała stanowisk publicznych przez pięć lat poprzedzających powołanie" - czytamy w komunikacie.

FPP podkreśliła, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapewniało, iż instytucja Rzecznika Praw Przedsiębiorców będzie całkowicie apolityczna.

"Instytucja Rzecznika Przedsiębiorców jest integralną częścią proponowanej Konstytucji Biznesu, ponieważ musi być konkretna instancja czuwająca nad relacjami pomiędzy administracją a biznesem. Rzecznik Przedsiębiorcy będzie instancją, do której będziemy mogli się odwołać w sytuacjach wątpliwych. Dlatego powinien dokładnie znać i rozumieć problemy, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy - nie może to być instytucja powierzona politykowi. Nawet, jeśli to polityk związany w przeszłości z biznesem - kluczowe jest obecnie całkowite rozdzielenie tego stanowiska od polityki. Najlepiej byłoby, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało Radzie Dialogu Społecznego kilku niezależnych kandydatów, których kompetencje i kwalifikacje prawne byłyby adekwatne do wykonywanych w przyszłości zadań" - powiedział przewodniczący FPP Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.

Instytucję Rzecznika Praw Przedsiębiorców wprowadza "Konstytucja biznesu".

Rzecznika powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Kadencja Rzecznika trwa 6 lat, przy czym jedna osoba może być Rzecznikiem tylko przez jedną kadencję.

Główne zadanie Rzecznika Praw Przedsiębiorców to ochrona interesów mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest państwo, czuwanie nad zasadą wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz