Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FPP: MPiT powinno przedstawić kilku kandydatów na Rzecznika Praw Przedsiębiorców

0
Podziel się:

Warszawa, 07.06.2018 (ISBnews) - Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) popiera utworzenie instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców i uważa, że najlepiej byłoby, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało Radzie Dialogu Społecznego kilku niezależnych, apolitycznych kandydatów na to stanowisko, podała Federacja.

FPP: MPiT powinno przedstawić kilku kandydatów na Rzecznika Praw Przedsiębiorców

"Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera utworzenie instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców, jednak postuluje, by nie był to polityk - bez względu na to, jaką partię miałby reprezentować. To instancja, do której będzie można się odwołać w sytuacjach wątpliwych - dlatego powinien dokładnie rozumieć i znać problemy, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy. Nie może być jakichkolwiek związków z polityką na takim stanowisku. Najlepszym kandydatem byłby doświadczony prawnik - ponieważ rolą Rzecznika Praw Przedsiębiorców będzie rozstrzyganie spornych kwestii prawnych pomiędzy przedsiębiorcami a administracją, często niejednoznacznych i skomplikowanych. Byłoby też wskazane, by osoba powołana na tę funkcję nie zajmowała stanowisk publicznych przez pięć lat poprzedzających powołanie" - czytamy w komunikacie.

FPP podkreśliła, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapewniało, iż instytucja Rzecznika Praw Przedsiębiorców będzie całkowicie apolityczna.

"Instytucja Rzecznika Przedsiębiorców jest integralną częścią proponowanej Konstytucji Biznesu, ponieważ musi być konkretna instancja czuwająca nad relacjami pomiędzy administracją a biznesem. Rzecznik Przedsiębiorcy będzie instancją, do której będziemy mogli się odwołać w sytuacjach wątpliwych. Dlatego powinien dokładnie znać i rozumieć problemy, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy - nie może to być instytucja powierzona politykowi. Nawet, jeśli to polityk związany w przeszłości z biznesem - kluczowe jest obecnie całkowite rozdzielenie tego stanowiska od polityki. Najlepiej byłoby, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało Radzie Dialogu Społecznego kilku niezależnych kandydatów, których kompetencje i kwalifikacje prawne byłyby adekwatne do wykonywanych w przyszłości zadań" - powiedział przewodniczący FPP Marek Kowalski, cytowany w komunikacie.

Instytucję Rzecznika Praw Przedsiębiorców wprowadza "Konstytucja biznesu".

Rzecznika powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Kadencja Rzecznika trwa 6 lat, przy czym jedna osoba może być Rzecznikiem tylko przez jedną kadencję.

Główne zadanie Rzecznika Praw Przedsiębiorców to ochrona interesów mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest państwo, czuwanie nad zasadą wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)