Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fundusz PEManagers przejął właściciela Dotpay

Fundusz PEManagers przejął właściciela Dotpay

Fot. Marek Zawadla/Reporter

Zarządzany przez giełdową grupę Private Equity Managers fundusz MCI.EuroVentures sfinalizował przejęcie firmy Mobiltek - właściciela Dotpay. Wartość transakcji to 116,2 mln zł.

MCI.EuroVentures stał się 100-proc. właścicielem jednego z czołowych graczy na rynku płatności elektronicznych w Polsce - firmy Dotpay. Wcześniej (23 lutego) zgodę na transakcję wydał UOKiK.

Proces związany z przejęciem rozpoczął się 30 grudnia 2015 roku podpisaniem umowy między funduszem i firmą Mobiltek, która jest liderem płatności za pośrednictwem m.in. SMS-ów premium. Spółka posiada również silne kompetencje i doświadczenie w realizacji specjalistycznych usług IT, w szczególności dla sektora finansowego.

Z kolei Dotpay posiada kilkunastoprocentowy udział w segmencie płatności "Pay-by-link", który jest jedną z najbardziej popularnych form płatności w polskim e-commerce i odpowiada za ponad 1/3 wszystkich płatności online. W ofercie ma również płatności za pomocą kart płatniczych oraz płatności mobilne. Od 2013 roku posiada licencję krajowej instytucji płatniczej.

- Mobiltek i Dotpay to wiodące spółki w polskim fintechu, czyli sektorze usług finansowych online. Cieszę się, że tak wartościowe firmy dołączyły oficjalnie do naszego portfela - powiedział prezes PEManagers i zarządzający funduszem MCI. EuroVentures Cezary Smorszczewski, cytowany w komunikacie. - Posiadają one oferty komplementarne do eCard. Współpraca tych spółek nadzorowana przez nasz fundusz pozwoli im dynamicznie się rozwijać i zwiększać swoją wartość na bardzo atrakcyjnym rynku.

- Potencjał polskiego rynku płatności internetowych wynika z jego bezpośredniej zależności z dynamicznie rosnącym rynkiem e-commerce, którego wartość każdego roku przyrasta dwucyfrowo. W 2015 roku obroty e-handlu w Polsce wyniosły blisko 30 mld zł. Według wyliczeń ekspertów, kwotę 50 mld zł polski e-handel ma przekroczyć już w 2019 roku - powiedział dyrektor inwestycyjny w PEManagers Łukasz Wierdak, cytowany w komunikacie.

Wierdak wskazał, że duży potencjał wzrostu rynku płatności online wynika też ze struktury preferowanych form płatności za towar - w Polsce inaczej niż na Zachodzie, wciąż dominuje płatność za pobraniem. Na drugim miejscu są szybkie przelewy typu "Pay-by-link", które, ze względu na coraz powszechniejsze używanie urządzeń z mobilnym dostępem do internetu, mają szansę w najbliższych kilku latach stać się najchętniej wybieraną formą płatności w e-commerce.

Grupa Private Equity Managers to grupa kapitałowa wyspecjalizowana w zarządzaniu różnymi klasami aktywów, w tym w funduszach venture capital. Fundusze inwestycyjne, których portfelami inwestycyjnymi zarządzają podmioty z grupy inwestują przede wszystkim w szybko rosnące spółki z sektora technologicznego z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Turcji, Rosji, Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Spółka od kwietnia 2015 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie.

mobiltek, dotpay, private equity managers, pem
ISB
Czytaj także
Polecane galerie