Notowania

górnictwo
12-10-2018 (13:59)

Gaz-System: Zakończono drugi przewiert HDD gazociągu Tworóg - Kędzierzyn-Koźle

Pod Kanałem Kędzierzyńskim został ułożony rurociąg o długości 760 m i średnicy 1016 m, przy zastosowaniu metody przewiertu sterowanego HDD, podał Gaz-System. Przedsięwzięcie wykonano w ramach budowy gazociągu Tworóg - Kędzierzyn-Koźle. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Instalacja rurociągu pod Kanałem Kędzierzyńskim trwała 8 godz., natomiast rozwiercanie otworu do średnicy 1320 mm zajęło 42 dni" - czytamy w komunikacie. 

Przygotowany do wciągnięcia odcinek gazociągu (lira) przechodził nad czynnym rurociągiem technologicznym, stąd konieczne było zabezpieczenie rurociągu poprzez podniesienie liry na specjalnie w tym celu zbudowanej konstrukcji.

"To drugi i zarazem ostatni przewiert HDD na budowie gazociągu Tworóg - Kędzierzyn-Koźle. Pierwszy o długości 750 m przechodził jednocześnie pod Kanałem Gliwickim, rzeką Kłodnicą i ciekiem Bojszówka" - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, cytowany w komunikacie. 

Wykonawcą obu przewiertów była firma ZRB Janicki.

"Prace budowlane w przypadku obu przewiertów prowadziliśmy na terenie lasów Nadleśnictwa Kędzierzyn, dlatego tak duże znaczenie dla organizacji prac miała ścisła współpraca z Nadleśnictwem, zarówno na etapie projektowania, jak i już w trakcie budowy" - dodał kierownik projektu Tworóg-Kędzierzyn-Koźle Kazimierz Błaszczak. 

Budowa gazociągu Tworóg - Kędzierzyn-Koźle o długości 43 km i średnicy 1000 mm rozpoczęła się na początku 2018 roku. Aktualnie wykonawca robót budowlanych - spółka IDS-BUD - kończy rozkładanie rur i obciążników w pasie montażowym, w ok. 45% zrealizował spawanie liniowe oraz przygotowuje się do układania rurociągu w wykopie. W okresie od listopada do grudnia br. wykonawca zaplanował natomiast przejście gazociągiem pod autostradą A4 przy zastosowaniu metody mikrotunelingu, podano także. 

Gazociąg Tworóg - Kędzierzyn-Koźle zostanie połączony z budowanymi aktualnie gazociągami: Zdzieszowice-Kędzierzyn (od zachodu) oraz Tworóg-Tworzeń (od wschodu). Po wybudowaniu gazociągi te będą wchodziły w strukturę korytarza gazowego Północ-Południe.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

 

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz