Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 3,89% m/m do 1026,79 pkt w marcu

0
Podziel się:

Giełdowy Indeks Produkcji (GIP) spadł do 1 026,79 punktów w marcu br., pogłębiając korektę z początku roku o kolejne 3,89%, podała firma DSR. W tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG stracił 5,4%, a WIG20 spadł o 6,5%.

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 3,89% m/m do 1026,79 pkt w marcu

"Aż 47 spółek z indeksu GIP60, co stanowi ponad 71% ogółu, zamknęło marzec z niższą wartością niż na początku miesiąca, a blisko 20% traciło więcej niż 8% m/m. Pod względem ilości spółek tracących na wartości marzec okazał się miesiącem rekordowym. Co prawda, zdarzały się miesiące, w których GIP60 tracił więcej, ale nigdy nie zanotowano tak wielu spadków. Jest to również pierwszy miesiąc, w którym zanotowano tylko jeden wzrost przekraczający 10% m/m. Gdzie nie spojrzeć rekord" - czytamy w komunikacie.

Jedynie spółki farmaceutyczne wypracowały dodatnią średnią zwrotów w marcu, ale tylko dzięki imponującemu wzrostowi na akcjach spółki Bioton (+21.6% m/m).

"Pozostałe spółki z branży farmaceutycznej solidarnie traciły w tym czasie na wartości. W pozostałych branżach mniej lub bardziej spadkowo, z naciskiem na bardziej. Najwięcej tracili producenci tworzyw sztucznych (-9,26% m/m), materiałów budowlanych (-8,94% m/m) i spółki motoryzacyjne (-6.39% m/m), ale tuż za podium nie było o wiele lepiej bo producenci sprzętu elektro-maszynowego zredukowali wartość o 6,31%, projektanci odzieży o 4,76%, a spółki chemiczne o 4,2%" - czytamy także.

Według DSR, Badania polskiego przemysłu w marcu po raz kolejny uwidoczniły bardzo silne fundamenty warunków gospodarczych.

"Analizy urzędów statystycznych, jak i prywatnych firm analitycznych potwierdzają dobrą koniunkturę przemysłową panującą w Polsce i w Europie. Wzrosło tempo produkcji i zatrudnienia, ale dynamika wzrostu liczby nowych zamówień nieznacznie spadła w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Niepokojące może być również zahamowanie wzrostu nowych zamówień eksportowych, co zakończyło 15-miesięczną serię" - czytamy także.

Zdaniem DSR, nie można zapomnieć również o zaostrzających się konfliktach na arenie globalnej. Zarówno konflikt dyplomatyczny pomiędzy zachodnim światem a Rosją, jak i zaostrzająca się wojna celna między USA a Chinami powodują zawirowania na globalnym rynku akcji, co zwykle zwiększa popularność czerwonego koloru na GPW.

"Polscy producenci są w dobrej kondycji i w dalszym ciągu korzystają z dobrej koniunktury w przemyśle globalnym, w tym przede wszystkim z doskonałej koniunktury przemysłu europejskiego. Jednak czynniki znajdujące się poza samymi spółkami powodują, że są one obecnie stosunkowo nisko wyceniane, co może być okazją do tanich zakupów, jeśli sytuacja na rynku globalnym znormalizuje się i nie zostaną zrealizowane czarne scenariusze" - podsumowano w materiale.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)