Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Google i Facebook mogą dostać po kieszeni. Brytyjski rząd szykuje podatek

27
Podziel się:

Brytyjski minister bezpieczeństwa zasugerował, że złote czasy dla Googla i Facebooka w Wielkiej Brytanii się kończą. Oficjalnie zarabiają tyle co spółdzielnie, a do tego są za mało skuteczne w zwalczaniu wykorzystania swoich serwisów przez ekstremistów i terrorystów.

Google i Facebook mogą dostać po kieszeni. Brytyjski rząd szykuje podatek
(Jon Russell / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Brytyjski minister bezpieczeństwa zasugerował, że złote czasy dla Googla i Facebooka w Wielkiej Brytanii się kończą. Oficjalnie zarabiają tyle co spółdzielnie, a do tego są za mało skuteczne w zwalczaniu wykorzystania swoich serwisów przez ekstremistów i terrorystów.

- Jeśli nadal będą zarabiać mniej niż spółdzielnie pracy, powinniśmy przyjrzeć się takim rzeczom jak podatki, jako sposób na zachęcenie ich lub rekompensatę za brak działań - powiedział brytyjski minister bezpieczeństwa Ben Wallace w wywiadzie dla Sunday Times.

Wallace oskarżył gigantów internetowych, jak Google, czy Facebook, że priorytetem dla nic są zyski, a nie bezpieczeństwo publiczne. Wskazuje, że korporacje internetowe są bardzo szybkie, jeśli chodzi o sprzedaż danych użytkowników do innych firm, ale zasłaniają się prywatnością, jeśli jakieś dane chce pozyskać rząd.

Zobacz także: Zobacz również: 2017 rok w wyszukiwarce. Oto, co wpisują polscy internauci

Według niego firmy z Doliny Krzemowej robią olbrzymie pieniądze, podczas gdy rząd Wielkiej Brytanii w związku z ich działalnością musi wykładać wielkie kwoty na nadzór, programy de-radykalizacji i inne środki zwalczania terroryzmu.

- Powinniśmy przestać udawać, że skoro oni siedzą w t-shirtach na workach fasoli, to nie są bezwartościowymi spekulantami - powiedział Wallace. - Bezlitośnie sprzedadzą nasze dane kredytom i firmom z miękkim porno, ale nie dadzą ich demokratycznie wybranemu rządowi - dodał.

Facebook i Google nie zgadzają się oczywiście ze stanowiskiem Wallace'a.

- Pan Wallace myli się, twierdząc, że stawiamy wyżej zyski nad bezpieczeństwo publiczne, szczególnie w walce z terroryzmem - powiedział agencji Reuters Simon Milner, dyrektor Facebooka na Europę. - Zainwestowaliśmy miliony funtów w ludzi i technologie, co pozwala identyfikować i usuwać kontent terrorystyczny - zauważa.

Rzecznik prasowa YouTube powiedziała, że jej firma zrobiła duży postęp dzięki inwestowaniu w maszynowo uczącą się technologię, rekrutując więcej osób recenzujących informacje, budując współpracę z ekspertami i z innymi firmami.

Według danych gigantów technologicznych, w ostatnim roku zatrudnili tysiące ludzi do moderowania treści, w tym terrorystycznych i ekstremistycznych oraz treści przesyłanych mejlem. Facebook i Google podają, że bardzo szybko wychwytują 83 proc. przypadków, usuwając terrorystów z listy swoich użytkowników.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
dr watson
6 lat temu
LONDYNEM RZADZI NIE FACEBOOK TYLKO MUZLMANIE A KONKRETNIE SADIQ KHAN Z PAKITANU.Glupi ten Wallace jak malo kto.
Witt
6 lat temu
Google jeszcze jeszcze ale Facebooka ani trochę nie jest mi żal a tego byłego hakera Zuckerberga powinni wsadzić już dawno temu...(ma dużo ludzi na sumieniu)
W tym
6 lat temu
By uyyn
R8
6 lat temu
Brytyjczycy tak jak Ubera powinni skasować Google, Facebooka. Powinni tego zabronić. Dobry kierunek aby podążać za takimi krajami jak korea północna. Mam wrażenie, że złote czasy to Oni już mieli.
Grunge
6 lat temu
Przede wszystkim to zależy od technologii. Jeżeli nie jest jakimś wielkim problemem to można by w miarę rozsądku oczekiwać jakichś działań. Absurdem jednak jest oczekiwać od nich że założą swoje własne wewnątrz-korporacyjne NSA czy CIA za grube miliardy do walki z przestępczością. To nie jest ich odpowiedzialność, a jedynie dobra wola.
...
Następna strona