Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW chce stworzyć platformę obrotu dla stokenizowanych aktywów finansowych

1
Podziel się:

Warszawa, 12.12.2018 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) w ramach inicjatywy strategicznej "Private Market" chce stworzyć platformę dla stokenizowanych aktywów na bazie technologii rozproszonych rejestrów Blockchain, poinformował prezes Marek Dietl.

GPW chce stworzyć platformę obrotu dla stokenizowanych aktywów finansowych

"Blockchain chcemy wykorzystać m.in. w ramach zdefiniowanej inicjatywy strategicznej Private Market, czyli rynku prywatnego z możliwością emitowania stokenizowanych instrumentów finansowych" - powiedział Dietl podczas uroczystości podpisania umowy współpracy w zakresie technologii rozproszonych bloków z Ministerstwem Cyfryzacji.

Według jego słów, GPW chce wykorzystać Blockchain w obszarze m.in. zwiększenia przejrzystości emisji prywatnych, a także dostępu do informacji, możliwości w zakresie obrotu wtórnego i post-trade.

"Do tego Blockchain wydaje się idealny. W post-trade technologia ma usprawniać pracę przez np. zdalne głosowanie (technologia evoting opracowana przez KDPW). Wraz z rozwojem Blockchain możemy wchodzić w takie obszary, jak np. obrót instrumentów dłużnych, może z czasem surowców z fizyczną dostawą" - dodał prezes.

Wśród innych obszarów wykorzystania Blockchain wskazał na np. zmniejszenie uciążliwości raportowania przez spółki, czy "kwestię trwałego nośnika".

"Ministerstwo dostrzegło zastosowania Blockchain w administracji i będziemy pracować nad przeniesieniem naszych doświadczeń w tym zakresie (np. w evoting na Blockchain). Z resortem chcemy, aby rozwiązania dla inwestorów znalazły zastosowanie w administracji w celu zwiększenia jej efektywności w zakresie chociażby zgód, upoważnień, historii właścicielskiej" - wymienił Dietl.

Według słów władz giełdy, w przyszłym roku GPW chce "pochwalić się konkretnymi rozwiązaniami" w zakresie Blockchain. Rozmawia z różnymi dostawcami technologii w kwestii m.in. potencjalnych partnerstw, ale również buduje własne kompetencje i docelowo wyjść również komercyjnie "szerzej" poza obszar giełdowego biznesu.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Bob
4 lata temu
Komuś odbiło. Giełda zdycha z NC na czele. Firma Zaorskiego weźmie kolejne miliony i ucieknie czy firma Belki?